Facebook

Pogoda

Aktualności

Dnia 3 października  uczniowie klas 5-8 naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w Festiwalu Filmowym dla Dzieci i Młodzieży „KinoJazda”. Przed rozpoczęciem seansu mogliśmy podziwiać przygotowaną w foyer kina wystawę „Alebrijes”. Alebrijes to niezwykłe rzeźby zrobione z papier-mâché i przedstawiające baśniowe stworzenia, których kształt odzwierciedla kreatywność i wyobraźnię meksykańskich artystów. Następnie pełni wrażeń i ciekawi, co nas jeszcze czeka, zajęliśmy miejsca w sali kinowej. Tym razem wraz z Rosie i jej mamą przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania. Poznaliśmy pomysłowego Moussę – sąsiada, początkującego rapera, który marzy o tym, żeby być „kierowcą pociągu”. To on pokazał Rosie swój świat, zarówno leżąc na łące i licząc przejeżdżające pociągi jak i z dachu wysokiego budynku, w którym mieszkają. Dziewczynka siłą wyobraźni próbuje ubarwić szarą rzeczywistość, a chłopiec stara się jej pomóc przegonić smutki. Jednakże największym marzeniem Rosie było rozwiązanie zagadki tajemniczego zniknięcia swego taty i dalsze wspólne życie rodziców. Czy jej się to udało…? Czy spełniły się jej marzenia…? Wzruszająca opowieść o przywiązaniu, przyjaźni i miłości wywarła na nas ogromne wrażenie. Bogatsi o nowe doświadczenia, ale i pełni niedosytu wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach również będziemy brać udział w tym przedsięwzięciu, gdyż dobre kino nie tylko bawi, ale też urzeka, wzrusza i uczy.

Już po raz kolejny nasza szkoła uczestniczy w programie ogólnopolskim Śniadanie Daje Moc. Głównym zadaniem tego programu edukacyjnego jest zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Podsumowaniem programu jest, jak co roku, zorganizowanie w szkole Dnia Zdrowego Śniadania. W tym roku przedszkolaki zaplanowały go na 11 października. Od początku października rozpoczęły się przygotowania. Dzieciaki dowiadywały się podczas cyklu zajęć o konieczności racjonalnego odżywiania się, poznawały 12 zasad zdrowego żywienia, Piramidę Zdrowego Żywienia oraz rolę warzyw i witamin w codziennym jadłospisie. W końcu nadszedł długo oczekiwany dzień – 11 października...  Dzieci  przyniosły ze sobą wszystko, co jest niezbędne, aby przygotować „zdrowe śniadanie” tzn. świeże warzywa i owoce, masło, sery, ciemne pieczywo, soki, dietetyczne ciasteczka itp. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie przedszkolaki pod kontrolą swoich pań: Agaty Gromali, Beaty Wąchały i Eweliny Żyły przygotowali swoje śniadanie. Były to zdrowe, kolorowe i apetyczne kanapki oraz sałatka owocowa. Pan Dyrektor Antoni Łazarz pogratulował maluchom i wychowawcom pomysłowości, zaangażowania i kreatywności podczas pracy, życząc wszystkim SMACZNEGO! Dzieci z entuzjazmem przystąpiły do degustacji przygotowanych przez siebie zdrowych śniadań. Taki poczęstunek było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i  zachwyt. Wyczarowali prawdziwe dzieła sztuki, które szybko znikały z talerzy. Pojawiło się wiele pomysłów na kolorowe i zdrowe kanapki. Śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne. Zrobione własnoręcznie, smakowało wyjątkowo … mniaaam palce lizać! Po takim posiłku nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna na temat zdrowego odżywiania. Po zajęciach kulinarnych dzieci obejrzały film i zaśpiewały piosenkę związaną tematycznie ze zdrowym stylem życia. Mamy nadzieję, że wszyscy będą  pamiętać o tym, że „śniadanie” to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu mamy energię do nauki i  zabawy oraz lepszej koncentracji podczas zajęć. Był to z pewnością udany dzień promujący zdrowie w naszej szkole.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, to święto które zostało ustanowione w 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego, do 2007 roku święto było obchodzone corocznie w czwarty poniedziałek października a od roku 2008 przedłużono je na cały miesiąc. Dzieciństwo często kojarzy się nam z książkami czytanymi przez rodziców lub dziadków, a potem czytanymi samodzielnie. Dlatego też, w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zorganizowaliśmy w naszej szkole atrakcje związane z obchodami tego wydarzenia. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek szkolnych w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek odbył się pod hasłem „WYOBRAŹ SOBIE…”. Zeszłoroczne święto obfitowało w konkursy, wystawki i akcje czytelnicze i dostarczyło nam wielu cennych obserwacji i informacji o naszych czytelnikach. Z tej okazji nasza biblioteka już po raz kolejny przygotowała liczne wydarzenie promujące czytelnictwo i działalność biblioteki. 9 października szkoła stała się „krainą bajek”, a uczniowie zamienili się w bajkowych bohaterów. Po korytarzach dumnie przechadzały się księżniczki, spacerowały wróżki i Czerwony Kapturek. Przybyli do nas zaproszeni goście, aby wspólnie uczcić to święto. Zaszczycili nas swoją obecnością: wójt gminy Łącko – Jan Dziedzina, przewodnicząca rady gminy Łącko – Bernadetta Wąchała – Gawełek, Katarzyna Gromala – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Łącku, Antoni Łazarz – dyrektor szkoły, którzy wspólnie czytali dzieciom książki. Trzeba również przypomnieć, że w naszej bibliotece do końca miesiąca można obejrzeć wystawę starych wolumenów, która u starszego pokolenia wyzwala wspomnienia z lat szkolnych. Trwają także wybory na „książkę roku”. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do korzystania z naszego księgozbioru.

Nasza szkoła uczestniczyła w zbiórce elektrośmieci. Każdy uczeń mógł w niej wziąć udział i pozbyć się zalegającego w piwnicach, na strychach i w mieszkaniach starego sprzętu elektrycznego, takiego jak: sprzęt AGD, RTV, telefony, video, dvd, laptopy, komputery, monitory, baterie. Punkt bezpłatnego odbioru elektrośmieci znajdował się przy remizie OSP w Maszkowicach. Dzięki zbiórce placówka może doposażyć się w sprzęt sportowy lub biurowy. 

Uczniowie klas 0-III wybrali się ścieżką wzdłuż Dunajca na biwak do Łącka. Wszystkim dopisywał świetny nastrój, doskonałe samopoczucie i pomimo ponurej pogody dzieciaki bawiły się znakomicie przy wspólnym grillu.  

W dniu 20 września przeprowadzono apel na temat bezpiecznego zachowania się w szkole. Uczniowie klasy VIII przypomnieli starszym i młodszym kolegom jak bezpiecznie zachowywać się w szkole, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas przerw lekcyjnych, którą stroną należy poruszać się po schodach. W czasie apelu zwrócono również uwagę na właściwe korzystanie z toalet szkolnych i zachowanie porządku w tych miejscach.

Hasło tegorocznej 26-letniej akcji brzmiało: „Nie śmiecimy – sprzątamy - zmieniamy”. W naszej szkole także po raz 26 odbyła się akcja „Sprzątania świata”. Uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki., po czym wyruszyli na „wielkie sprzątanie” Uczniowie porządkowali tereny wokół szkoły oraz wyznaczone wcześniej miejsca w Maszkowicach. Zakończeniem akcji obchodów „Sprzątania świata” w szkole był grill. Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej przestrzeni. W tych dniach w wielu miastach w Polsce i na świecie ludzie zbierają się w parkach, lasach itp. organizując zbiórkę odpadów wyrzucanych przez resztę społeczeństwa. Najczęściej w zbiórce biorą udział dzieci ze szkół, ale coraz częściej przyłączają się do akcji także inne środowiska. Data sprzątania świata została wyznaczona na końcówkę września, gdyż zauważono ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym. Niestety wielu turystów nie szanuje miejsc w których spędzają swój urlop. Jest to też swojego rodzaju przygotowanie podłoża na zimę, tak żeby śnieg nie przykrywał śmieci. Sprzątanie świata ma też na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, głównie wśród dzieci i młodzieży. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych śmieci przyczynia się do zanieczyszczania naszej planety. I do tego Was szczególnie właśnie zachęcamy: podejmujcie działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska.

W dniu 5 września w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat prawidłowego segregowania odpadów i recyklingu. Poprzez prezentację multimedialną wszyscy poznali skutki zanieczyszczania środowiska przyrodniczego. Uczniowie przypomnieli sobie w jaki sposób należy segregować domowe śmieci i odpady. Dzielili się swoimi doświadczeniami na temat segregacji śmieci. Przedszkolaki otrzymały drobne upominki i kolorowanki opowiadające o segregowaniu śmieci.

Rozpoczęcie roku szkolnego to dzień, który zapada w pamięci każdego ucznia na bardzo długo, a 1 września to powrót do szkolnej rzeczywistości i obowiązków. W dniu 2 września w Szkole Podstawowej w Maszkowicach odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Pan Dyrektor Antoni Łazarz serdecznie przywitał po wakacjach uczniów, rodziców i nauczycieli życząc wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym. Na tę uroczystość przybył również wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina, który również zabrał głos i życzył wszystkim uczniom radości, nauczycielom satysfakcji z pracy, a rodzicom zadowolenia z sukcesów dzieci.  Następnie Dyrektor przekazał zgromadzonym informacje o miejscu spotkania poszczególnych klas z wychowawcami.

Rozpoczynamy kolejny rok zmagań w zdobywaniu nowej wiedzy. Jest to też czas kolejnych doświadczeń, umożliwiający pogłębianie zainteresowań i odkrywanie nowych pasji.

Myśląc o przyszłości nie należy zapominać o przeszłości. 1 września to również tragiczna data w historii naszego kraju – rocznica wybuchu II wojny światowej.

Wakacje dobiegły końca. Informujemy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się 2 września o godz. 10.30 w naszej szkole. Busy będą o 8.30 zabierać dzieci z przystanków. O godz. 9.00 msza św. w kościele w Łącku. Do zobaczenia!!!

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania. Na ten czas życzymy Wam udanego wypoczynku. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, w górach i nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.
Życzymy wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom, by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy za cały rok szkolny 2018/2019.
Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne SP w Maszkowicach.
 
 

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. Krótki pogram artystyczny przygotowała klasa III wraz z panią Kazimierą Faron - Majkrzak. I tak oto po długim oczekiwaniu pełnym trudu i znoju doczekaliśmy KOŃCA ROKU!!! :) Dzień ten jest radosny dla każdego ucznia, który myślami już jest na plaży, nad morzem, nad jeziorem, w górach, pod namiotem itd. A szczególnie radosny jest dla tych, którzy swoją pracą, wynikami, frekwencją czy zdolnościami zasłużyli na szczególne wyróżnienie. Świadectwa rozdane, dlatego śmiało można więc zakrzyknąć: WITAJCIE WAKACJE!!! Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku!!! Do zobaczenia we wrześniu.

We wtorkowe popołudnie 18 czerwca 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość zakończenia szkoły przez 18 uczniów klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Maszkowicach.
W uroczystości wzięli udział tegoroczni absolwenci, rodzice, nauczyciele, uczniowie klasy siódmej, którzy żegnali swoich starszych kolegów oraz zaproszeni goście. Na początku po raz ostatni zaprezentowali się uczniowie klasy ósmej. Były popisy wokalne i artystyczne z nutką humoru i odrobiną nostalgii, było wzruszenie i radość. Absolwenci uczestniczyli do klasy, której wychowawczynią była pani Teresa Gancarczyk. Podczas akademii zostali wyróżnieni najlepsi uczniowie, którzy otrzymali z rąk Dyrektora Szkoły świadectwa i nagrody, a wychowawczyni klasy podziękowała tym rodzicom, którzy szczególnie zaangażowali się w życie klasy i szkoły. Nagrodzeni zostali również laureaci konkursów i uczniowie, którzy reprezentowali szkołę w innych dziedzinach sławiąc jej dobre imię. Następnie siódmoklasiści ciepło pożegnali starszych kolegów opuszczających mury naszej szkoły. Pan Dyrektor Antoni Łazarz życzył ósmoklasistom wielu sukcesów, zachęcał do podejmowania nowych wyzwań, ale też do wspomnień o swojej szkole i godnym jej reprezentowaniu. Tegoroczne pożegnanie klasy ósmej zapewne na długo pozostanie w pamięci ich uczestników.
 Dedykujemy im słowa piosenki:
„Ale to już było i nie wróci więcej
I choć tyle się zdarzyło to do przodu ,
Wciąż wyrywa głupie serce,
Ale to już było, znikło gdzieś za nami
Choć w papierach lat przybyło to naprawdę
Wciąż jesteśmy tacy sami…”

"Ludzie kultury stoją na straży najbardziej autentycznego dziedzictwa ludzkości i tworzą przyszłość narodów. W ich rękach znajduje się cywilizacja."- Jan Paweł II
Z inicjatywy Gminy Łącko i Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku zorganizowano 15 czerwca po raz trzeci Dzień Działacza Kultury. W tym dniu w sali OSP w Łącku spotkali się przedstawiciele władz naszej Gminy oraz działacze i pracownicy kultury. Impreza była okazją do wręczenia podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w działalność kulturalną naszej gminy. Znaleźli się wśród nich pracownicy instytucji kultury, twórcy ludowi, dyrektorzy szkół, kierownicy Zespołów Regionalnych działających na naszym terenie oraz wszyscy, dzięki którym kultura ludowa wciąż żyje. Podczas uroczystości padło wiele ciepłych słów skierowanych do zaproszonych gości, którzy na co dzień działają na rzecz rozwoju twórczości artystycznej, przygotowują różne wydarzenia, czy promują szeroko rozumianą kulturę.

Dnia 6 czerwca 2019r. p. Marzena Żelazko-Skoczeń i p. C. Zbozień zorganizowały szkolny konkurs czytelniczy:

  • „W fantastycznym świecie Narnii”  - przeznaczony dla uczniów klas IV-VI,
  • „Wśród bohaterów Zemsty” –  adresowany do uczniów klas VII-VIII.

W rywalizacji wzięło udział 15 osób w I kategorii oraz 8 uczestników w II kategorii. Nadrzędnym celem konkursu było mobilizowanie uczniów do czytania, pogłębianie ich ciekawości czytelniczej, a także popularyzowanie literatury dla dzieci i młodzieży, kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
oraz  rozwijanie zdrowego współzawodnictwa.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

„W fantastycznym świecie Narnii” :

Karol Jawor, kl. V – I miejsce,

Izabela Jawor, kl. IV – II miejsce,

Patrycja Łacna, kl. VI – III miejsce.

 

„Wśród bohaterów Zemsty”:

Anna Faron, kl. VIII – I miejsce,

Celina Kozik, kl. VIII – II miejsce,

Justyna Mrówka, kl. VII – III miejsce.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok J

W roku szkolnym 2018/2019 przystąpiliśmy do programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”, który został opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Głównym celem programu jest zwiększanie wiedzy i umiejętności na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e- papierosów. Zajęcia realizowane są za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku dzieci. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Dziecka. Podsumowaniem tej akcji był przeprowadzony w naszej szkole 4 czerwca bieg połączony z obchodami Dnia Dziecka, w którym wzięli udział uczniowie klas IV – VI. Wyniki nie były najważniejsze, ale wesoła zabawa. Mimo to każda klasa dawała z siebie wszystko, pamiętając jednocześnie o zasadzie fair play. A oto wyniki:

I miejsce kl. VI: Emilia Chwast, Karol Majkrzak, Adrian Bielak,

II miejsce kl. IV: Karol Babik, Dominik Kozielec, Krystian Wojtyczka,

III miejsce kl. V: Miłosz Bielak, Dawid Babik, Karol Jawor.

Zmagania sportowe dostarczyły uczestnikom niesamowitych wrażeń oraz sporą dawkę pozytywnej energii. Pozwoliły w miłej atmosferze spędzić dzień.

Dnia 1 czerwca 2019r. w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu odbył się VI Międzynarodowy Bieg Charytatywny. To już kolejna edycja projektu przygotowana przez społeczność akademicką WSB-NLU. Celem imprezy było zebranie funduszy na leczenie i rehabilitację trzyipółletniego Dawida Cebuli mieszkającego w Maszkowicach. Dawidka i jego rodzinę można było wesprzeć, biorąc udział w biegu w jednej z pięciu kategorii biegowych. Uczniowie naszej szkoły także zaangażowali się w tę akcję, startując w następujących kategoriach:

  • uczniowie klas IV-VI – 600m,
  • uczniowie VII , VIII klasy SP i III gimnazjum – 1200 m.

Wszyscy wkładali całe swoje serce w to, by pomóc bratu naszych uczniów. Zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy przemierzali wyznaczone trasy. Na szczególne brawa i uznanie zasługuje Paulina Piksa, która z łatwością pokonała dystans 1200 m i jako pierwsza dotarła do mety. Na uczestników czekały także różne atrakcje - koncert kapeli góralskiej Ciupaga, zespołu The Sunflowers, Kruca Banda, licytacje, loteria, animacje dla dzieci, pokazy taneczne, szkolenie z udzielania pierwszej pomocy itp. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas i włączyli się w ów projekt charytatywny. Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli Dawidek otrzymał pomocną dłoń w walce z chorobą. Jesteście wspaniali!

W trosce o kształtowanie postawy patriotycznej, pani Teresa Matusiewicz – Łazarz oraz p. Marzena Żelazko – Skoczeń, zorganizowały konkurs poetycki „Moja Mała Ojczyzna słowem malowana”. Celem konkursu było upowszechnianie piękna języka artystycznego, rozwijanie uzdolnień literackich uczniów oraz pogłębianie  wiary we własne siły i umiejętności.

Biorąc pod uwagę zgodność z tematem, wartość literacką prac oraz samodzielność wykonania zadania, jury postanowiło wyróżnić następujące osoby:

Mateusz Cabała, kl. IV – Maszkowice – moje miejsce  na Ziemi

Emilia Chwast, kl. VI – Nasza Mała Ojczyzna

Izabela Jawor, kl. IV – Pikne te Maskowice

Klaudia Słabaszewska, kl. 8 - ***

 

Oto tekst utworu, który zagwarantował Mateuszowi I miejsce:

 

Maszkowice – moje miejsce na Ziemi

 

Choć wiele o niej wiecie,

To jest na tym świecie,

Ojczyzna dla mnie bliska,

Opowiem Wam o niej, ludziska.

      Mieszkam tutaj czasu sporo,

Mieszkać tutaj jest wesoło.

Mieszkam prawie całe życie,

Też się tego nauczycie.

Moje miejsce, cudna wioska,

Choć nie jest nadmorska.

Dunajec przez nią płynie

I nigdy w niej nie zginie.

Wiele łączy nas z historią,

Mamy wiele wspólnego ze starą Warownią.

Mieści się ona na Górze Zyndrama

I była kiedyś niepokonana.

Archeolodzy przybywają co roku,

By historii miejsca dotrzymać kroku.

Pracują ciężko dni całe,

Byś miał wspomnienia doskonałe.

Jest tyle pięknych tutaj widoków

I nie znajdziecie żadnych bloków.

Nic nie zasłania górek cudownych

I naszych sadów, jakże dostojnych.

Bo wioska nasza z sadów słynie,

A muzyka góralska w krwi jej płynie.

Sadownicy co lato owoce zbierają,

A muzykanci ciągle przygrywają.

Wszystkie lasy wokoło

Krzyczą nieraz: „Witaj szkoło!”

Kolorowe liście mają

I dni nauki umilają.

Szkoła nasza, niby mała,

Wielu uczniów wychowała.

Choć jej mury już zmienione,

Serce w niej nadal pozostawione.

Środkiem wioski strumyk płynie

Jak w bajkowej krainie,

W lato trochę dla ochłody,

Sąsiadom za to dla zgody.

Nasza wioska, fajna sprawa,

Tutaj zawsze jest zabawa.

Wszystkie dzieci razem chodzą,

Nigdy w grupie nie zawodzą.

Tu przyjaciół każdy ma,

Bo się każdy z każdym zna.

Nikt nie bawi się tu sam,

Tak, naprawdę – mówię Wam.

Moja mama stąd pochodzi

I się ze mną tutaj zgodzi,

Że jest pięknie na wsi mieszkać,

Choć nie chciała tu przyjeżdżać.

Teraz sercem jest tu całym,

Układ mamy doskonały.

My w zabawie figlujemy

I ją ciągle malujemy.

Malujemy usta mamy

Na czerwono jak u damy,

Bo góralka to z krwi i kości,

Chata nasza zawsze pełna gości.

Tylko w górach ta zasada,

Nie wyrzuci tu brat brata.

Miłość zawsze tu zwycięża,

Nie ma miejsca tu na węża.

Jeśli chciałbyś mieć na świecie

Taki właśnie swój raj – wiecie!

Do Maszkowic mych przybywaj

Swego życia nie zużywaj.

Życie tutaj przecież piękne,

Lecz dla wszystkich niedostępne.

Choćbyś zwiedził cały świat,

Wrócisz do nas jak nasz brat.

Maszkowice kocham szczerze,

W moją wioskę co dzień wierzę.

Nie mów nigdy o niej źle,

Bo to Ona wychowała Cię!

Dnia 21 maja odbyła się szkolna wycieczka. O godz. 8.00 wyruszyliśmy w kierunku Słowacji. Celem naszej wyprawy była Jaskinia Bielańska - narodowy pomnik przyrody znajdujący się w Tatrach Bielskich,  jedna z najczęściej odwiedzanych jaskiń
na Słowacji. Podczas zwiedzania podziwialiśmy przepiękne atrakcje przyrodnicze jaskini- liczne stalaktyty, stalagmity, różnorodne  jeziorka i inne interesujące formy jaskiniowych ozdób. Jednym z przystanków podczas trasy zwiedzania była Śpiewalnia – Hudobná sieň, którą tak nazwano dzięki dźwiękom, jakie wydają kropelki wody spadającej  na powierzchnię jeziorka.

Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą trasę – do Starego Smokowca, skąd wąskotorową kolejką udaliśmy się do Szczyrbskiego Jeziora, by podziwiać tam jezioro o tej samej nazwie. Jest to  jezioro wytopiskowe w Tatrach Wysokich, drugie co do wielkości
 po stronie słowackiej.

Na tym zakończyliśmy zwiedzanie. Zmęczeni, ale szczęśliwi i usatysfakcjonowani obraliśmy kurs na Maszkowice.  

Uczniowie klasy IV zakończyli naukę pływania w ramach projektu ”Już pływam", który był realizowany w naszej szkole i obejmował 8 wyjazdów na basen w Limanowej.
Podczas zajęć na basenie uczniowie zdobyli podstawowe umiejętności pływackie, poprawili ogólną sprawność fizyczną i zostali zachęceni do zdrowego i aktywnego wypoczynku. Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności zachęcą do częstego korzystania z wody, bo pływanie to najlepsza forma ruchu. Dzieciakom życzymy bezpiecznego spędzenia wakacji i rozważnego korzystania z kąpielisk.

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Wolinskiego Parku Narodowego. Obejrzeliśmy eksponaty zwierząt w Muzeum Przyrodniczym. Podziwialiśmy Jezioro Turkusowe na wyspie Wolin. Poczulismy się jako gwiazdy przechodząc Aleją Gwiazd w Międzyzdrojach, a z betonowego molo patrzyliśmy na port w Świnoujściu. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Katedrę w Kamieniu Pomorskim. Pożegnanie z morzem wywołało u nas smutek, że już musimy wracać do domu.

Kołobrzeg to piękne miasto. Mieliśmy okazję zobaczyć to dzisiaj. Z portu wyplynęliśmy w rejs po Morzu Bałtyckim statkiem Monika. W drodze powrotnej przejechaliśmy przez piękne nadmorskie miasteczko Trzebiatów. Wieczorem odbędzie się zabawa integracyjna z dzieciakami z Legnicy.

W dniu 22 maja gościliĹśmy u nas w szkole Maltańczyków z Nowego Sącza. Odwiedzili nas oni z pokazem ratowniczym i małym szkoleniem. Młodzież mogła skorzystać z bogatej wiedzy młdych ludzi oraz przypomnieć sobie zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej dorosłych i dzieci z użyciem i bez użycia AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny), ćwicząc na fantomach. Były to niezwyłe zajęcia, które uwrażliwiły nas na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia oraz wyposażyły w wiedzę i umiejętności, które niewątpliwie należy systematycznie poszerzać i utrwalać, ale w przyszłości być może mogą uratować czyjeś życie. Dziękujemy całemu Stowarzyszeniu Maltańczyków, a szczególnie ks. Andrzejowi za ciekawą lekcję i przeprowadzenie warsztatów.

Dziś były lody, niekończące się zabawy na świezym powietrzu, plażowanie i dyskoteka!!!

Kolejny dzień naszego pobytu nad morzem.
Rano po śniadaniu wyjechaliśmy na wycieczkę do Trzęsacz i Niechorze. W Trzęsaczu wzięliśmy udział w prezentacji multimedialnej na temat historii Kościoła na klifie i tutejszej miejscowoścci. Następnym punktem wycieczki była latarnia morska w Niechorzu. Znamy już kilka nadmorskich miejscowości Pustkowo, Pobierowo, Rewal, Trzęsacz, Niechorze.
Dzisiejszy dzień był pełen wrażeń.

Klasy 2 i 3 rozpoczęły pobyt na zielonej szkole msza święta w Łukęcinie. Następnie przywitaliśmy się z morzem.

Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole, które odbyły się z lekkim opóźnieniem bo 13 maja 2019r. Organizatorki – panie: Cecylia Zbozień i Beata Wąchała przygotowały z tej okazji wiele atrakcji i niespodzianek, a w obchody Dnia Ziemi włączyły się wszystkie klasy. Najpierw wysłuchaliśmy krótkiej inscenizacji przygotowanej przez klasę IV, podczas której dowiedzieliśmy się, jakie nasza planeta ma dla nas przepiękne dary oraz co ją zatruwa i niszczy, uczniowie zachęcali wszystkich do dbania o środowisko naturalne, zaśpiewali również piosenkę o tematyce ekologicznej. Następnie obejrzeliśmy pokaz mody ekologicznej w wykonaniu Milenki z  klasy 0, po czym wszyscy mogli wziąć udział w quizie ekologicznym, który uświadomił nam jak dbać o środowisko, a tym samym o nasze lepsze i zdrowsze życie. Na zakończenie  odbyła się loteria fantowa, z której dochód został przekazany na potrzeby domu Seniora w Grywałdzie. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję.

12 maja 2019 roku wzięliśmy udział w Święcie Kwitnącej Jabłoni w Łącku. Jednym z punktów imprezy był występ naszego Zespołu Regionalnego „Mali Maszkowianie” przygotowanego przez: p. Beatę Wąchałę i p. Piotra Matusiewicza. Tańce zachwyciły widzów, gromkim brawom nie było końca. Mamy nadzieję, że w przyszłości również będziemy mogli zaprezentować swoje artystyczne umiejętności szerszej publiczności.

W piątek 26 kwietnia w Szkole Podstawowej w Maszkowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającej się 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy VII zaprezentowali program artystyczny, rozpoczęty hymnem państwowym, dzięki któremu słowem i piosenką mogliśmy przeżyć cenną lekcję historii. Trafnie przedstawiono genezę Konstytucji 3 Maja, która odegrała ogromną rolę w historii naszej Ojczyzny. Zaprezentowana przez nich żywa lekcja historii miała na celu przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. W ten sposób uczniowie wzbogacili wiedzę historyczną młodszych kolegów i koleżanek o tym patriotycznym wydarzeniu. W akademii nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych i zastanawiano się, czym dzisiaj dla Polaków jest wolność, naród i Ojczyzna. Apel wzbudził uczucia patriotyczne wśród uczniów i w ciekawy sposób przedstawiał wydarzenia historyczne i teraźniejszość. Przenosząc nas w minione wieki, nasi aktorzy przypomnieli karty historii po to, by czerpać z nich siłę, mądrość i wartości. Podkreślono rangę dnia 3 maja w świadomości Polaków, przypomniano także o przypadającym 1 maja Święcie Pracy i Święcie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, które obchodzimy 2 maja. 

Niechaj miłość Zmartwychwstałego Chrystusa staje się źródłem siły, mocy, miłości i wiary na każdą chwilę dnia. Radosnych Świąt Wielkanocnych!!! Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne SP w Maszkowicach.

12 kwietnia 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia nawiązująca do tradycji wielkanocnych. WIELKANOC - najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

Nasza szkoła od 10 kwietnia do 29 maja bierze udział w projekcie "Już pływam". Ma on na celu mądre i aktywne zagospodarowanie czasu wolnego po zakończeniu zajęć lekcyjnych. Daje każdemu uczniowi szkoły podstawowej szansę zdobycia i doskonalenia umiejętności pływackich. W projekcie uczestniczy 15 uczniów. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w pływalni krytej w Limanowej.

W dniu 4.04.2019r. w GOK-u w Łącku odbył się Gminny Konkurs Poezji Regionalnej i Gadek Ludowych, w którym uczestniczyli nasi uczniowie: Izabela Jawor kl.V, Justyna Mrówka kl. VII i Jakub Baziak kl. VII. Komisja konkursowa w składzie: dr Artur Czesak – dialektolog, językoznawca, Monika Kurzeja – filolog, etnomuzykolog i Bernadetta Wąchała- Gawełek – instruktor GOK w Łącku po obejrzeniu i gruntownej ocenie występów 23 uczestników w trzech kategoriach przyznała w kategorii II miejsce III Jakubowi Baziakowi i wyróżnienie Justynie Mrówce. Gratulujemy całej naszej trójce, która dzielnie reprezentowała naszą szkołę. Życzymy im dalszych sukcesów!

Kolejny już konkurs gadek i poezji ludowej w naszej szkole. Poza występami uczniów solo, nasz szkolny zespół regionalny umilał czas lokalnymi melodiami.

Dnia 13.03.2019 roku odbył się w Łącku Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP). W gminnych eliminacjach wzięło udział 28 uczniów w trzech kategoriach wiekowych: I kat. - klasy IV-VI, II kat. – klasy VII i VIII szkoły podstawowej oraz klasa III gimnazjum i III kat. - szkoły średnie. OTWP ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, pierwszej pomocy, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy propagowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Naszą szkołę reprezentowali: Izabela Jawor – kl. IV, Justyna Mrówka – kl. VII i Jakub Baziak – kl. VII. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy dyplomy i nagrody pocieszenia. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

11 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Łącku odbył się już po raz 29 Gminny Przegląd Grup Kolędniczych, mający na celu zachowanie oryginalnej i tradycyjnej formy obrzędu kolędowania w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy przygotowani przez panią Beatę Wąchałę zaprezentowali obrzęd pasterzy z gwiazdą i zajęli II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Dnia 7 stycznia 2019r. w naszej szkole odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. Za sprawą przepięknie wykonanych utworów jeszcze raz poczuliśmy magię Świąt Bożego Narodzenia. Celem konkursu było kultywowanie tradycji związanych z świętami Bożego Narodzenia oraz ujawnianie uzdolnień naszych kolegów i koleżanek. W konkursie mogli uczestniczyć wszyscy uczniowie naszej szkoły. Soliści oraz duety zaprezentowały bogaty repertuar kolęd i pastorałek, tych najbardziej znanych, jak i mniej popularnych. Publiczność z zachwytem słuchała wykonywanych utworów.
Jury w składzie: p. T. Matusiewicz - Łazarz, p. B. Wąchała, p. B. Matusiewicz – Faron i p. P. Matusiewicz długo obradowało, bo wybór zwycięzców nie był łatwy, a różnice w przyznanych poszczególnym uczestnikom punktach były minimalne. 
W kategorii klas I- III:
I miejsce – Amelia Wójcik kl. I
II miejsce – Emilia Poparda kl. I
III miejsce – Ania Rams i Maja Gawron kl. II
W kategorii klas IV – VIII:
I miejsce – Justyna Mrówka kl. VII
II miejsce - Patrycja Piksa kl. IV
III miejsce - Paulina Piksa kl. VII
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.

 

 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragniemy przesłać Wam Kochani najserdeczniejsze życzenia. Niech nadchodzące Święta będą dla każdego z Was niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Życzymy Wam, aby odbyły się w spokoju, radości wśród Rodziny, przyjaciół oraz wszystkich bliskich dla Was osób. A wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem również dużo zdrowia i szczęścia. Niech nie opuszcza Was pomyślność i spełnią się te najskrytsze marzenia. Magicznych Świąt!!! Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne SP w Maszkowicach.

Dnia 21 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie pod kierunkiem p. Elżbiety Bocheńskiej przygotowali program artystyczny, który przebiegał w miłej, świątecznej i rodzinnej atmosferze. Dzieci zaprezentowały wymowną część artystyczną związaną ze zwyczajami Świąt Bożego Narodzenia. Wspólne kolędowanie, recytacje i serdeczne życzenia wprowadziły wszystkich w przedświąteczny nastrój. Uroczystość uświetniła szkolna kapela regionalna pod opieką p. Piotra Matusiewicza. Po akademii Pan Dyrektor podziękował uczniom i organizatorom oraz złożył wszystkim serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne. zystość uświetniła szkolna kapela regionalna pod opieką p. Piotra Matusiewicza. Po akademii Pan Dyrektor podziękował uczniom i organizatorom oraz złożył wszystkim serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.

 

W konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową w Zabrzeży uczennica naszej szkoły Martyna Baziak z klasy III zajęła I miejsce. Gratulujemy!!

Już po raz piąty w naszej szkole 5 grudnia odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie Łącko „Gmina Łącko – poznajmy ją bliżej” dla uczniów klas IV – VIII. W rywalizacji wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół Gminy Łącko. Organizatorami konkursu były p. Beata Wąchała i p. Cecylia Zbozień. Patronat nad konkursem objął wójt gminy – Jan Dziedzina. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o gminie, w której mieszkamy, ukazanie elementów i cech środowiska lokalnego, poznanie historii i miejsc związanych z historią gminy, poznanie tradycji poszczególnych sołectw, poznanie sylwetek ciekawych ludzi związanych z życiem gminy oraz umiejętność określenia położenia gminy na tle kraju, województwa i powiatu. Komisja konkursowa w składzie: Bernadetta Wąchała-Gawełek, Józef Strączek, Beata Wąchała, po dokonaniu analizy i poprawy 22 testów wyłoniła najlepszych uczestników. W czołówce znalazły się następujące osoby:
miejsce I – Jakub Wąchała SP Kicznia
miejsce II – Alicja Turek ZSP Kadcza
miejsce III – Agnieszka Mrówka ZSP Łącko
Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Łącko - p. Jana Dziedzinę, Przewodniczącą Rady Gminy Łącko - p. Bernadettę Wąchała - Gawełek, Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Łącko – p. Elżbietę Majerską, Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Maszkowicach, Gminny Ośrodek Kultury – p. Józefa Strączka, Zespół Świetlic Środowiskowych w Łącku, Łącki Bank Spółdzielczy, K. i A. Skutów oraz pamiątkowe dyplomy. Należy dodać, że poziom był bardzo wyrównany i zwycięzców dzieliła niewielka różnica punktów od pozostałych uczestników. 
Wszystkim biorącym udział w konkursie gratulujemy ogromnej wiedzy o naszej Gminie i życzymy kolejnych sukcesów. Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok.

W dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy w apelu podsumowującym w naszej szkole  100 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. A po nim rozpoczęliśmy wróżby i zabawę andrzejkową. 

Dzisiaj w naszej szkole gościła Pani Danuta, która zajmuje się wyszywaniem góralskich strojów. Bardzo ciekawie opowiedziała nam jak robi się lampasy, parzenice czy gorsety. Poznaliśmy kolory nici do wyszywania i próbowaliśmy nawlec cienką igłę. Dla nas Pani Danuta wyszyła szybko małą niezapominajke. Było bardzo ciekawie.

Listopad to czas szczególny – to czas refleksji nad przemijaniem, nad przeszłością naszych bliskich, a także nad przeszłością „naszej ziemskiej matki” – jak to ukochaną ojczyznę nazywali żarliwi patrioci, wielcy Polacy, wśród nich Jan Paweł II.

Listopad wydobył Polskę z niebytu, wyzwolił spod jarzma tyranii, przyniósł jej niepodległość. Oddając hołd tym, którzy walczyli w obronie ojczyzny nie tylko z bronią w ręku,
ale także piórem, p. Teresa Matusiewicz – Łazarz i p. Marzena Żelazko – Skoczeń postanowiły zorganizować Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej.

Do współzawodnictwa przystąpiło 23 uczestników z klas IV – VIII, którzy recytowali wybrany przez siebie utwór. Dobór repertuaru był bardzo interesujący. Można było wysłuchać znanych i mniej znanych dzieł wielu polskich poetów, m.in. M. Konopnickiej, E. Słońskiego,
W. Chotomskiej, J. Słowackiego, C. K. Norwida, Cz. Janczarskiego, J. Kasprowicza,
 A. Słonimskiego, K. I. Gałczyńskiego, K.K. Baczyńskiego czy W. Szymborskiej.

Komisja konkursowa ( w której zasiadali zarówno nauczyciele, jak i przedstawiciele uczniów), biorąc pod uwagę: opanowanie tekstu, dobór i rozumienie repertuaru, dykcję, ekspresję wypowiedzi oraz pomysłowość interpretacji przyznała następujące nagrody:

I miejsce: Natalia Jawor, kl. VIII

II  miejsce: Daria Opyd, kl. VI
                   Karol Majkrzak, kl. VI

III miejsce: Arkadiusz Adamczyk, kl.VI

Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz najwyższe oceny z recytacji,
a zdobywcy I, II i III miejsca - nagrody książkowe.
Mamy nadzieję, że Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej na stałe wpisze się w kalendarz uroczystości szkolnych.
            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.

Dzisiejszy dzień w naszej szkole upłynął pod hasłem Śniadanie daje moc.Klasy I-III przygotowały pyszne, zdrowe posiłki. Były kanapki,jogurty, koktajle owocowe,szaszłyki oraz zdrowe batony pełne ziaren.Zasady zdrowego żywienia mamy w jednym palcu ale często jednak sięgamy po niezdrowe przekąski. Czas to zmienić .W przyszłym roku będziemy kontynuować tą akcję.

Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
Żółtych liści szelestem.. I znów nas odszukał
Nas zapatrzonych w przeszłość…
11 listopada to data, która w świadomości Polaków zajmuje niezwykłe miejsce – to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli, nasz kraj znów pojawił się na mapach Europy i świata. Polacy ponownie mogli cieszyć się z odzyskania własnego domu – Polski- która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
Zgodnie z coroczną tradycją także uczniowie Szkoły Podstawowej w Maszkowicach przygotowali program artystyczny, który przybliżył tragiczne, ale także bohaterskie karty naszych dziejów. Kolejną lekcję historii- lekcję poświęcenia, oddania, złożenia swego życia na ołtarzu ojczyzny, tym razem zaprezentowali w niezwykłym miejscu, miejscu szczególnie bliskim sercu każdego członka społeczności lokalnej – na Górze Zyndrama.
Uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości społeczność szkolna zainaugurowała odśpiewaniem hymnu narodowego. Z kolei tym, którzy skrzyżowali miecze pod Grunwaldem, tym, którzy szli z Krakowa z Kościuszką, tym, którzy jęczeli pod pruskim butem i umęczeni ginęli w śniegach Sybiru uczniowie poświęcili dalszą część programu artystycznego.
„Narodzie, niegdyś wielki, dziś w smutnej kolei,
Wyzuty z siły, bogactw, sławy i nadziei.
Narodzie! Czas nie ufać w zaręczenia,
W tobie samym jest zakład zguby lub zbawienia!
Nie dbaj o to, żeś w ciężkie kajdany się dostał,
Gdzie lud rzekł: >>Chcę być wolnym<< – zawsze wolnym został.”
Polacy nigdy nie chcieli pogodzić się z utratą niepodległości. Wielokrotnie podejmowali wysiłki, by odzyskać upragnioną wolność. Walczyli u boku Napoleona, krwawili w zrywach niepodległościowych, ginęli w obcych armiach z wiarą, że zmagania te przyniosą Polsce niepodległość.
O, Panie , któryś jest na niebie,
Wyciągnij sprawiedliwą dłoń !
Wołamy z cudzych stron do Ciebie
O polski dach i polską broń.
O, Boże, skrusz ten miecz,
Co siekł nasz kraj,
Do wolnej Polski nam
Powrócić daj !
I oto sen się spełnił – w listopadzie 1918r. powstało niepodległe Państwo Polskie, a Rada Regencyjna powierzyła władzę Józefowi Piłsudskiemu.
Wstań, Polsko moja!
Strząśnij proch!
Żałosne marzeń ucisz łkania!
Za Tobą zimny smutków loch –
Przed Tobą świty zmartwychwstania!...
Z anielskich skrzydeł strząśnij proch!
Polacy, zrzucając okowy zaborców, po raz kolejny udowodnili, że są jednym z najbardziej niezłomnych i najbardziej dumnych narodów świata.
Lekcję historii, odmalowaną słowami zaczerpniętymi z poezji i prozy polskiej, uzupełnił Dyrektor Szkoły – Antoni Łazarz. Przybliżył wydarzenia, które rozgrywały się na ziemiach ówczesnej Galicji i miały wpływ na dalsze losy I wojny światowej. I Brygada Legionów Polskich, działając podczas „kampanii podhalańskiej”, brała udział w natarciu na Nowy Sącz. Opowiadając o bitwach stoczonych pod Limanową, Pisarzową, Marcinkowicami czy Gorlicami, nie zapomniał o Maszkowicach. To tutaj, pod koniec 1914r., Kozacy niszczyli nie tylko dokumenty szkolne, ale także nowo wybudowaną szkołę (z 1910r.). Do Kozaków strzelali wówczas legioniści Piłsudskiego, toteż ci wyruszyli w stronę Limanowej...
Niespodzianką, a jednocześnie wyjątkową atrakcją dla społeczności szkolnej, był konkurs, który na podsumowanie uroczystości przygotowała Pani Teresa Matusiewicz – Łazarz. Uczniowie poszczególnych kategorii wiekowych mogli wykazać się swą wiedzą z zakresu historii dotyczącej zarówno tej „Dużej” , jak i tej najbliższej – „Małej Ojczyzny”.
Akademia ta to nie tylko obchody kolejnej rocznicy wyzwolenia naszej ojczyzny spod jarzma agresorów. To przede wszystkim pamięć o tych, którzy ofiarnie walczyli o jej wolność, to kształtowanie postawy szacunku dla ludzi i symboli narodowych, to wzbudzanie przywiązania do tradycji, a także inspirowanie do refleksji nad przeszłością narodu polskiego oraz podejmowania odpowiedzialności za jego przyszłość.
Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.

Dnia 31 października 2018 rokuw Szkole Podstawowej w Maszkowicach odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej zorganizowany przez p. Joannę Trzepak i p. Tymoteusza Demskiego. W konkursie wykonać można było utwór w dowolnie wybranym przez uczestnika języku obcym. Do udziału zgłosiło się 18 uczestników.

Wszystkie występy oceniało jury w składzie:
Beata Wąchała przewodnicząca,
Joanna Trzepak – nauczyciel języka angielskiego,
Małgorzata Mrówka - nauczyciel .
Uczestnicy na swoje wykonania wybrali język angielski, francuski. Nie zabrakło też wykonań w języku hiszpańskim. Zdecydowaną większość stanowił jednak język angielski. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a ilość chętnych przeszła najśmielsze oczekiwania ku uciesze organizatorów. Młodzi wykonawcy włożyli wiele pracy i trudu w swoje wykonania. Jury po burzliwych naradach postanowiło przyznać następujące nagrody:
I miejsce Patrycja Piksa, Izabela Jawor kl. IV,
II miejsce –  Paulina Piksa kl. VII,
III miejsce Bartłomiej Szczerba, Kacper Szczyrba, Fabian Szczyrba.

Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom ich wspaniałych występów, a zwycięzcom gratulujemy zdobytych miejsc. Wszyscy byliście wspaniali. Mamy nadzieję, że Konkurs Piosenki Obcojęzycznej na stałe zapisze się w tradycji naszej szkoły. Z tym większą nadzieją zapraszamy za rok do udziału w kolejnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia Szkoła Podstawowa w Maszkowicach organizuje szereg działań upamiętniających 100 rocznicę, kiedy Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym niepodległym państwem. W dniu 17 października odbył się Bieg Niepodległości. Zawody rozpoczęto odśpiewaniem hymnu, a oficjalnego otwarcia dokonał dyrektor szkoły Antoni Łazarz. Zawodnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych: dziewcząt i chłopców. Na boisku szkolnym dzieci z klas I-III rywalizowały ze sobą na dystansie 200m, zaś uczestnicy II i III kategorii dystans 800m pokonywali na wyznaczonym odcinku drogi gminnej. Po zakończeniu rywalizacji podsumowano wyniki. Uroczystej dekoracji zwycięzców dokonał Wójt Gminy Łącko – Jan Dziedzina i Radna Gminy Łącko – Elżbieta Majerska. Zwycięzcy otrzymali medale zakupione przez Szkołę, zaś pozostałe upominki ufundowane zostały przez pana Wójta, Przewodnicząca Rady Gminy i Radną. Aby podkreślić patriotyczny charakter biegu uczestnicy startowali w biało-czerwonych strojach, bądź z biało-czerwoną flagą. W imprezie wzięło udział 100 uczniów z naszej szkoły. Akcję przygotowali i przeprowadzili nauczyciele Teresa Gancarczyk, Beata Wąchała, Cecylia Zbozień.

Dyrektor szkoły i organizatorzy -  nauczyciele naszej szkoły,  serdecznie dziękują strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Maszkowicach - za pomoc w bezpiecznej organizacji biegu.

A oto wyniki:

KATEGORIA I (kl. I-III)

DZIEWCZĄT

I m-ce Roksana Bielak kl. III

II m-ce Joanna Piksa kl. II

III m-ce Gabriela Łacna kl. III

CHŁOPCÓW

I m-ce Jakub Nowak

II m-ce Konrad Tokarz kl. II

III m-ce Krystian Kołodziej kl. III

KATEGORIA II (kl. IV-VI)

DZIEWCZAT

I m-ce Emilia Chwast kl. VI

II m-ce Izabela Jawor kl. IV

III m-ce Patrycja Piksa kl. IV

CHŁOPCÓW

I m-ce Karol Majkrzak kl. VI

II m-ce Karol Jawor kl. V

III m-ce Kamil Nowak kl. VI

KATEGORIA III (kl. VII – VIII)

DZIEWCZAT

I m-ce Celina Kozik kl. VIII

II m-ce Anna Faron kl. VIII

III m-ce Justyna Mrówka kl. VII

CHŁOPCÓW

I m-ce Łukasz Bober kl. VIII

II m-ce Hubert Babik kl. VIII

III m-ce Sajmon Ciureja kl. VIII

W szkolnym kalendarzu uroczystości szczególne miejsce ma Dzień Papieski. Hasło tegorocznego XVIII już Dnia Papieskiego brzmiało „Promieniowanie ojcostwa”. W naszej szkole obchodziliśmy go 16 października, czyli w 40 rocznicę wyboru księdza Karola Wojtyły na papieża. W tym dniu pamięć o wielkim Polaku uczciliśmy uroczystym apelem. Nie zabrakło wspomnień o Papieżu, Jego zdjęć czy fragmentów przemówień.  Szczególną uwagę chcieliśmy zwrócić na naukę Jana Pawła II, którą kierował do dzieci i młodzieży, ukazać relacje, jakie łączyły Papieża z najmłodszymi. Przypomnieliśmy dzieciństwo Karola Wojtyły, które nie było kolorowe i usłane różami, a jednak pomogło Mu stać się Wielkim Człowiekiem, znanym na całym świecie i kochanym przez wszystkie narody. Jego wielka siła, którą czerpał od Boga i Matki Bożej prowadziła Go do najdalszych zakątków świata. Chcieliśmy pokazać, że niósł On nadzieję tam, gdzie Jej brakowało. Spotykał na swej drodze dzieci i młodzież, przed którymi stawiał trudne zadania, wierząc, że młodzi są nadzieją i przyszłością świata. Wierzył, że każdy może się zmienić, być dobrym i świętym. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie „Barki” – ulubionej pieśni naszego świętego. Dzięki tej wzruszającej prezentacji dzieci zobaczyły jak wielkim orędownikiem rodzin był święty Jan Paweł II.

Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Ten wyjątkowy dzień dla polskiej edukacji ustanowiono 27 kwietnia 1972r. na mocy ustawy: Karta praw i obowiązków nauczyciela pod nazwą DZIEŃ NAUCZYCIELA, następnie w 1982r. zmieniono na DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ. W ramach jego obchodów uczniowie dziękują nauczycielom, wychowawcom szkolnym oraz przedszkolnym, a także pracownikom zatrudnionym w jednostkach oświatowych za ich trud i zaangażowanie we wkładany w ich edukację trud i cierpliwość. W naszej szkole to  święto obchodziliśmy bardzo uroczyście. 16 października uczniowie klasy VIII wraz z nauczycielami p. Teresą Gancarczyk, p. Eweliną Żyłą i p. Piotrem Matusiewiczem przygotowali uroczysty apel z tej okazji. Przedstawili również krótką humorystyczną inscenizację, a następnie wręczyli kwiaty nauczycielom. Pan Dyrektor podziękował nauczycielom za trud i zaangażowanie wkładane każdego dnia w edukację i wychowanie młodego pokolenia. Wszystkim nauczycielom i pracownikom z okazji ich święta życzymy dalszych sukcesów, wytrwałości i satysfakcji z pracy.

Dnia 11 października klasa II i III wybrały się na biwak do Łącka pod nazwą święto pieczonych ziemniaków. Były zawody sportowe oraz jesienne zabawy z liściami. Wspaniałe doświadczenie wraz z poznaniem ścieżki biegowo – rowerowej nad Dunajcem.

11 października 2018r. w Łącku odbył się XIX Zlot Turystyczno- Krajoznawczy „Młodzież z Chrystusem w III Tysiącleciu”, którego organizatorem była  Szkoła Podstawowa im. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kadczy. Udział wzięło 102 uczestników z 8 szkół podstawowych (ZSP Czarny Potok, SP Jazowsko, ZSP Kadcza, ZSP Łącko, SP Maszkowice, SP Obidza, SP Szczereż, SP Zabrzeż), w tym dwóch grup gimnazjalnych z Jazowska i Łącka, którzy szlakami turystycznymi  wraz z opiekunami dotarli do Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Łącku, gdzie o godzinie 11.00 odmówiono różaniec w intencji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Po zakończonej modlitwie drużyny zlotowe udały się na Plac Piłsudskiego, gdzie młodzież złożyła kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Następnym punktem programu zlotu był przemarsz grup wraz z opiekunami do amfiteatru na Jeżowej, gdzie zostały zaprezentowane piosenki. Każda grupa zlotowa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz na koniec tradycyjnie odśpiewano ulubioną piosenkę św. Jana Pawła II- „Barkę”.

Dnia 8 października 2018 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, którzy spotkali się z dziećmi z oddziału zerówkowego oraz uczniami klas I – VIII. Głównym celem przybycia Policjantów była pogadanka na temat poruszania się po drogach oraz jak zachować bezpieczeństwo w stosunku do nieznanych nam osób. Dzieci chętnie słuchały rad, brały udział w rozmowie. Mamy nadzieję, że wszyscy zapamiętają wpajane zasady ruchu drogowego. Uczniowie wysłuchali pogadanki dotyczącej bezpieczeństwa. Poznali zasady bezpiecznego zachowania na drodze, przyswoili sobie treści związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, nawykiem zapinania pasów, noszenia kamizelek, elementów odblaskowych, przechodzenia przez jezdnię w miejscach dozwolonych. Tematem rozmowy była również cyberprzemoc, Internet, korzystanie z telefonu komórkowego w celu uświadomienia uczniom zagrożeń płynących z ich nieodpowiedniego użytkowania. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z wszelkimi nowościami w dziedzinie przeciwdziałania i ścigania przestępstw, które mają miejsce w sieci. Pogadanka miała charakter aktywny, Policjant zadawał uczniom pytania dotyczące poruszanych problemów. Pod koniec spotkania uczniowie mieli okazję zadawać pytania. Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Maszkowicach, pragną złożyć serdeczne podziękowania panom policjantom za wizytę w naszej szkole i przeprowadzenie pogadanki z uczniami.

Dnia 24  września uczniowie klas 4-8 naszej szkoły po raz kolejny przeżyli swoją przygodę z filmem. Tym razem uczestniczyli w inauguracji Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży  „KinoJazda”.

Po uroczystym rozpoczęciu gali zostaliśmy przeniesieni w lata 20. ubiegłego wieku…A wszystko to za sprawą jednego z najsłynniejszych filmów kina niemego pt. „Brzdąc”,  uznawanego za początek dojrzałej twórczości Charlesa Chaplina. Pełna humoru, a jednocześnie wzruszająca do łez opowieść o miłości i przywiązaniu, wywarła na nas ogromne wrażenie. Na szczególne uznanie zasługuje nowa ścieżka dźwiękowa autorstwa Tomasza Lewandowskiego. Tworzyła wspaniałą ilustrację muzyczną oraz nadawała filmowi wyjątkowy, niepowtarzalny charakter.

Nie lada atrakcją była także przygotowana w foyer kina wystawa pt. „W starym kinie”, która przeniosła nas w klimat kina sprzed wieku.

Charlesa Chaplina mieliśmy okazję poznać nie tylko na scenie. Sami mogliśmy się wcielić w rolę aktorów, reżysera, klapsera, operatora kamery... Odpowiednia dekoracje, rekwizyty, kostiumy, charakteryzacja – i mogliśmy nakręcić jedną ze scen z filmu mistrza kina niemego.

Bogatsi o nowe doświadczenia i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach również będziemy brać udział w tym przedsięwzięciu, gdyż dobre kino nie tylko bawi, ale też fascynuje, wzrusza i uczy.

Dnia 18 września klasa VII wraz z wychowawcą wybrała się na dwudniową wycieczkę. Celem naszej wyprawy były Sromowce Niżne, gdzie podziwialiśmy piękno otaczającej natury, zdobywaliśmy okoliczne szczyty, zwiedzaliśmy zabytki i świetnie się bawiliśmy.

Spod szkoły wyruszyliśmy ok. godz.10.00. W czasie podróży zatrzymaliśmy się                           w  Krościenku, gdzie zjedliśmy pyszne lody. Następnie, słuchając opowieści naszej wychowawczyni, podziwiając malowniczy przełom Dunajca oraz urzekający  jesienny górski krajobraz, w godzinach popołudniowych dotarliśmy do celu naszej wyprawy.

Wysoki budynek schroniska Trzy Korony, w stylu nawiązującym do budownictwa podhalańskiego, to idealne miejsce, gdzie można zregenerować siły, smacznie zjeść oraz  miło               i aktywnie spędzić czas. Po zakwaterowaniu i spożyciu posiłku postanowiliśmy zapoznać się                      z najbliższą okolicą. Po przebyciu kładki łączącej stronę polską i słowacką, odpoczywaliśmy nad Dunajcem, podziwiając tradycyjne flisackie tratwy przepływające obok nas. Następnie udaliśmy się w stronę Czerwonego Klasztoru - jednej z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych                    w Pieninach. Burzliwą historię klasztoru przybliżyła nam nasza wychowawczyni – P. Teresa Matusiewicz – Łazarz (został ufundowany przez węgierskiego magnata Kokosza Berzeviczego jako zadośćuczynienie za popełnione morderstwo). Kolejnym etapem naszej wyprawy był spacer Wąwozem Szopczańskim w kierunku najwyższego szczytu Pienin Środkowych. Mając na uwadze fakt, iż następnego dnia czekała na nas kolejna przygoda, po upływie pół godziny postanowiliśmy zawrócić w stronę schroniska. Jednakże nasza eskapada nie miała dobiec końca. Na zakończenie dnia opiekunowie zaplanowali grę w podchody. Zmęczeni, ale radośni i zadowoleni wróciliśmy                  do swych pokoi, by zregenerować siły na kolejny dzień.

Po śniadaniu, pełni zapału, z uśmiechem na ustach, ruszyliśmy w drogę powrotną. Tym razem postanowiliśmy odbyć pieszą wędrówkę do Szczawnicy, wykorzystując otwarte przejścia graniczne ze Słowacją. Piękno otaczającej jesiennej natury z tysiącem ciepłych kolorów, szum wody Dunajca sprawiał, że dzielnie maszerowaliśmy w wyznaczonym kierunku.

            Wyczerpani, ale rozpromienieni i oczarowani „magiczną mocą” przyrody po południu wróciliśmy do szkoły. Dzięki tej fascynującej eskapadzie mogliśmy poznać ciekawe miejsca, zrelaksować się na łonie zniewalającej swą urodą przyrody oraz poznać swoje możliwości. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tam pojedziemy.

Hasło tegorocznej jubileuszowej 25-letniej akcji brzmiało: „Akcja – segregacja! 2x więcej, 2x czyściej”. W naszej szkole także po raz 25 dnia 20 września odbyła się akcja „Sprzątania świata”. Tegoroczna edycja kampanii rozpoczęła się krótkim apelem, w którym wzięły udział dzieci klas 0-VIII, po czym wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli na „wielkie sprzątanie”. Uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Uczniowie sprzątali tereny wokół szkoły oraz wyznaczone wcześniej tereny w miejscowości Maszkowice. Zakończeniem akcji obchodów „Sprzątania świata” w szkole, były rozgrywki sportowe na boisku, którym towarzyszył ogrom emocji i kibicowania oraz wspólny grill. Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej przestrzeni. W tych dniach w wielu miastach w Polsce i na świecie ludzie zbierają się w parkach, lasach itp. organizując zbiórkę odpadów wyrzucanych przez resztę społeczeństwa. Najczęściej w zbiórce biorą udział dzieci ze szkół, ale coraz częściej przyłączają się do akcji także inne środowiska. Data sprzątania świata została wyznaczona na końcówkę września, gdyż zauważono ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym. Niestety wielu turystów nie szanuje miejsc w których spędzają swój urlop. Jest to też swojego rodzaju przygotowanie podłoża na zimę, tak żeby śnieg nie przykrywał śmieci. Sprzątanie świata ma też na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, głównie wśród dzieci i młodzieży. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych śmieci przyczynia się do zanieczyszczania naszej planety.

Wakacje dobiegły końca. Informujemy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września o godz. 10.30 w naszej szkole. Busy będą o 8.30 zabierać dzieci z przystanków. O godz. 9.00 msza św. w kościele w Łącku.

Do zobaczenia!!!

"Ludzie kultury stoją na straży najbardziej autentycznego dziedzictwa ludzkości i tworzą przyszłość narodów. W ich rękach znajduje się cywilizacja."- Jan Paweł II
Z inicjatywy Gminy Łącko i Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku zorganizowano 30 czerwca po raz drugi Dzień Działacza Kultury. W tym dniu w sali OSP w Łącku spotkali się przedstawiciele władz naszej Gminy oraz działacze i pracownicy kultury. Impreza była okazją do wręczenia podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w działalność kulturalną naszej gminy. Znaleźli się wśród nich pracownicy instytucji kultury, twórcy ludowi, dyrektorzy szkół, kierownicy Zespołów Regionalnych działających na naszym terenie oraz wszyscy, dzięki którym kultura ludowa wciąż żyje. Podczas uroczystości padło wiele ciepłych słów skierowanych do zaproszonych gości, którzy na co dzień działają na rzecz rozwoju twórczości artystycznej, przygotowują różne wydarzenia, czy promują szeroko rozumianą kulturę.

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania. Na ten czas życzymy Wam udanego wypoczynku. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, w górach i nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.
Życzymy wszystkim nauczycielom, rodzicom i by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy za cały rok szkolny 2017/2018.

Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne SP w Maszkowicach.

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Krótki pogram artystyczny przygotowały klasy 0 wraz z paniami: mgr Barbarą Drabik i mgr Barbarą Świechowską. I tak oto po długim oczekiwaniu pełnym trudu i znoju doczekaliśmy KOŃCA ROKU!!! :) Dzień ten jest radosny dla każdego ucznia, który myślami już jest na plaży, nad morzem, nad jeziorem, w górach, pod namiotem itd. A szczególnie radosny jest dla tych, którzy swoją pracą, wynikami, frekwencją czy zdolnościami zasłużyli na szczególne wyróżnienie. Toteż jak zawsze oklaskiwaliśmy najlepszych, którym nagrody wręczał pan Dyrektor. W uroczystości wziął udział Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina. Świadectwa rozdane, dlatego śmiało można więc zakrzyknąć: WITAJCIE WAKACJE!!! Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku!!! Do zobaczenia we wrześniu. 

„W zdrowym ciele, zdrowy duch!” Już po raz kolejny odbył się Dzień Sportu w naszej szkole. Nauczyciele przygotowali program w formie zabaw sportowych.Na wszystkich czekały różnego rodzaju zadania sprawnościowe oraz dodatkowe konkurencje sprawdzające umiejętności sportowe. Wyniki nie były najważniejsze, ale wesoła zabawa. Mimo to każda klasa dawała z siebie wszystko, pamiętając jednocześnie o zasadzie fair play. Zmagania sportowe dostarczyły uczestnikom niesamowitych wrażeń oraz sporą dawkę pozytywnej energii. Pozwoliły w miłej atmosferze spędzić dzień.

19 czerwca w szkole odbył się apel „ Bezpieczne wakacje”. Uczniowie klasy I i II wraz z wychowawcami przygotowali prezentację i krótki występ wokalny o tematyce bezpiecznych wakacji. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa oraz omówiły wszystkie niebezpieczeństwa jakie mogą na nas czyhać podczas wakacyjnego odpoczynku. Pan dyrektor Antoni Łazarz życzył wszystkim bezpiecznych wakacji.

Szkoła to nie tylko nauka, odrabianie lekcji, konkursy, apele... Szkoła to także wycieczki, na które jedzie się z kolegami i nauczycielami po to, by zobaczyć "kawałek świata" i dobrze się bawić! Z takim założeniem na wycieczkę do Szczawnicy wybrali się członkowie Zespołu Regionalnego „Mali Maszkowianie” wraz z opiekunami: p. Beatą Wąchałą, p. Bogusławą Matusiewicz – Faron i p. Piotrem Matusiewiczem. Wyprawa rozpoczęła się od przejścia promenadą wzdłuż Grajcarka. Drugim punktem wycieczki był wyjazd kolejką linową na Palenicę, z której można podziwiać uroki Pienin z widokiem na Trzy Korony, Sokolicę oraz Tatry Słowackie. Na górze mieliśmy czas na odpoczynek i posiłek na łonie natury, krótką przechadzkę. Zjechaliśmy na dół i spacerkiem ruszyliśmy na pyszne lody. Na koniec udaliśmy się na zakupy, gdzie każdy mógł zaopatrzyć się w pamiątki. Mimo kapryśnej pogody, w zabłoconych butach uczestnicy stworzyli wspaniałą atmosferę, podziwiając uroki pienińskiej flory i fauny wiosną. W radosnych humorach wróciliśmy do domu. Było to niesamowite przeżycie, które zainspiruje do dalszych wspólnych wypraw.

Kiedy oceny na koniec roku zostały już wystawione, uczniowie kl.4-7, wraz z wychowawcami, pojechali na wycieczkę doliną Popradu. Trasa wiodła przez Rytro, Piwniczną, Żegiestów do Muszyny. Tam zwiedziliśmy Ogrody Biblijne oraz Ogrody Sensoryczne (Ogrody Zmysłów). Piękna pogoda sprzyjała spacerom po tym urokliwym uzdrowisku ,a dla ochłody wszyscy delektowali się krystaliczną wodą mineralną Muszynianka z pijalni wód w parku na Zapopradziu.Z wieży widokowej można było podziwiać panoramę miasta oraz pasmo Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej. W drodze powrotnej obejrzeliśmy zamek w Rytrze i zrobiliśmy zakupy w Mnisku na Słowacji.

Relacjonowała Justyna Mrówka

Dnia 14 czerwca 2018 uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią wybrali się na wycieczkę do Szklarni w Gołkowicach na kręgle. Większość z nich po raz pierwszy miała okazję zagrać. Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym przewracało się coraz więcej kręgli, a na tablicy przy imionach pojawiały się punkty. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Dwie godziny gry niestety szybko minęły i trzeba było wrócić do domu.

11 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Impreza ta została zorganizowana przez nauczycieli wspomagających edukację romską. Miała na celu  integrację grupy etnicznej, jaką stanowią Romowie z koleżankami i kolegami ze szkoły oraz przedstawienie ich dorobku artystycznego i kulturalnego. Uczestniczyliśmy w nietypowej lekcji geografii, wysłuchaliśmy opowieści o tradycjach romskich oraz obejrzeliśmy krótki występ w ich wykonaniu. Chcieliśmy w ten sposób poznać lepiej kulturę, tradycje, historię naszych szkolnych kolegów. Było dużo muzyki, tańca i śpiewu, co łączy wszystkich niezależnie od koloru skóry, czy pochodzenia. Bardzo dziękujemy tym, którzy odbyli z nami tę krótką podróż w głąb kultury romskiej.

PWSZ w Nowym Sączu w dniu 8 czerwca 2018r. organizowała już po raz XI Festiwal Nauki. Tegoroczny program obfitował w szereg oryginalnych, innowacyjnych pokazów i doświadczeń naukowych oraz ciekawych gier i zabaw dydaktycznych, a także warsztatów artystycznych i rozgrywek sportowych. W latach poprzednich byliśmy uczestnikami tego przedsięwzięcia, dlatego też tym razem nie mogło nas zabraknąć. Tradycją festiwalu są konkursy adresowane do dzieci i młodzieży w każdej grupie wiekowej, w których nasi uczniowie również brali czynny udział. Mieliśmy okazję również uczestniczyć w spektaklu (pantomimie) przygotowanym przez studentów pedagogiki resocjalizacyjnej o tematyce profilaktycznej pt.: „Twoja decyzja”. Była to znakomita lekcja wychowawcza dla naszych uczniów i mamy nadzieję, że na długo pozostanie w ich pamięci.

Od 11 kwietnia do 6 czerwca uczniowie z klasy IV wzięli udział w gminnym projekcie "Już pływam ", na Krytej Pływalni w Limanowej. 7 uczniów z tej klasy pod opieką p. T. Gancarczyk co środę po zakończonych lekcjach uczestniczyło w zajęciach pływania. Zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowanych instruktorów pływania "MM Delfin" w Limanowej. Celem programu było aktywne spędzanie czasu wolnego po zajęciach lekcyjnych, oraz nabycie podstawowych umiejętności pływackich. Uczniowie pod czujnym okiem instruktorów wykonywali ćwiczenia oswajające z wodą, nurkowali, uczyli się podstaw pływania. Największą frajdę sprawiały im skoki do wody. W czasie wolnym uczniowie korzystali z zjeżdżalni oraz jacuzzi.

W dniu 29.05.2018r. uczniowie klas 0 – III z naszej szkoły zwiedzili największe muzeum skansenowskie w Małopolsce. Zapoznali się z zaprezentowaną architekturą drewnianą i wysłuchali ciekawych opowieści o kulturze ludowej lokalnych grup – Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich oraz grup etnicznych: Łemków, Niemców i Cyganów Karpackich. Pani przewodnik ciekawie opowiadała historię domów, obejść gospodarskich oraz dworu, czy domu zielarki. Dzieci miały okazję być też w szkole ludowej z Nowego Rybia, cerkwi prawosławnej z Czarnego, chałupy posła Wincentego Myjaka z Zagorzyna oraz zwiedzać kościół przeniesiony z Łososiny Dolnej. Do dnia dzisiejszego na terenie około 20 hektarów zgromadzono ponad 70 unikalnych historycznych obiektów, przede wszystkim architektury drewnianej z ziemi sądeckiej. Wycieczka była bardzo ciekawa i wszystkim się podobała.

Jest taki jeden, szczególny dzień w roku, w którym nasze Kochane Mamy mają swoje święto. Uczniowie klasy II 25 maja 2018 r. uczcili ten dzień w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy w Nibylandii.  Dzieci w pięknych strojach, w odświętnie udekorowanej sali zrobiły na mamach wielkie wrażenie. Występ małych artystów, zadeklamowane wierszyki i wyśpiewane z serca piosenki wywołały u mam łzy autentycznego wzruszenia. Szczery uścisk ukochanej mamy był wyrazem głębokiej miłości i podziękowania za to, że są, że kochają, i że są najlepsze na całym świecie. Dla naszych dzieci impreza ta była znakomitą okazją, aby zaprezentować się ze swej jak najlepszej strony oraz pochwalić się swym talentem muzycznym i recytatorskim. Dla nich było to przeżycie dzięki któremu poczuły się ważne, zdolne i mogły być z siebie dumne. Te krótkie chwile spędzone w  Nibylandii z pewnością na długo pozostaną w pamięci – zarówno mam – szczęśliwych, promieniujących, odświętnych i dumnych ze swych pociech oraz tych najmłodszych, których trud, zaangażowanie i pokłady ogromnej miłości jakie włożyły w przygotowanie uroczystości zostały tak miło i szczerze przyjęte. Na zakończenie dla dzieci była słodka niespodzianka – wata cukrowa. Wszystko udało się znakomicie!!!

To, że Maszkowice obfitują w talenty zdążyliśmy się już chyba przyzwyczaić. Dlatego też nie mogło zabraknąć Konkursu Piosenki. Młodzi wokaliści mieli trudne zadanie do spełnienia, a mianowicie zaprezentowanie swoich umiejętności przed jury i publicznością. Dzieci występowały w trzech kategoriach wiekowych. Wybór najlepszych był bardzo trudny dla oceniających. Jury w składzie: Beata Wąchała, Bogusława Matusiewicz – Faron, Teresa Gancarczyk i Piotr Matusiewicz spośród 18 uczestników nagrody przyznali:

Kategoria I – klasy 0 - I

I miejsce: Amelia Wójcik

II miejsce: Ania Jawor, Asia Piksa

III miejsce: Emilia Poparda

Kategoria II – klasy II-III

I miejsce: Aleksandra Lasyk

II miejsce: Martyna Babik

III miejsce: Zuzanna Tokarz

Kategoria III – klasy IV-VII

I miejsce: Justyna Mrówka

II miejsce: Katarzyna Wandas

III miejsce: Emilia Chwast

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!! Życzymy w dalszym ciągu rozwijania talentu estradowego i kształtowania swoich umiejętności.

 

13 maja 2018 roku wzięliśmy udział w Święcie Kwitnącej Jabłoni w Łącku. Jednym z punktów imprezy był występ naszego Zespołu Regionalnego „Mali Maszkowianie” przygotowany przez: p. Beatę Wąchałę, p. Joannę Kozę i p. Piotra Matusiewicza. Tańce zachwyciły widzów, gromkim brawom nie było końca. Mamy nadzieję, że w przyszłości również będziemy mogli zaprezentować swoje artystyczne umiejętności szerszej publiczności.

W piątek 27 kwietnia w Szkole Podstawowej w Maszkowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającej się 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy V przygotowani przez p. Rozalię Bugajską przybyli na uroczystość z pięknymi biało-czerwonymi bukietami, aby uczcić tak ważne dla nas wydarzenie. Zaprezentowali program artystyczny, rozpoczęty hymnem państwowym, w którym przedstawili słowem, gestem i piosenką cenną lekcję historii. Uczniowie mieli okazję popisać się swoim kunsztem recytatorskim, muzycznym oraz aktorskim.
Nasi aktorzy bardzo trafnie przedstawili genezę Konstytucji 3 Maja, która odegrała ogromną rolę w historii naszej Ojczyzny. Przedstawiona przez nich żywa lekcja historii miała na celu przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. W ten sposób uczniowie wzbogacili wiedzę historyczną młodszych kolegów i koleżanek o tym patriotycznym wydarzeniu. W akademii nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych i zastanawiano się, czym dzisiaj dla Polaków jest wolność, naród i Ojczyzna. Na zakończenie wspólnie zaśpiewano piosenkę ” Ja to mam szczęście...że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą”. Apel wzbudził uczucia patriotyczne wśród uczniów i w ciekawy sposób przedstawiał wydarzenia historyczne i teraźniejszość. Przenosząc nas w minione wieki, nasi aktorzy przypomnieli karty historii po to, by czerpać z nich siłę, mądrość i wartości. Na zakończenie zabrał głos pan dyrektor Antoni Łazarz, podkreślając rangę dnia 3 maja w świadomości Polaków, przypomniał także o przypadającym 1 maja Święcie Pracy i Święcie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, które obchodzimy 2 maja.

Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole, które obyły się 25 kwietnia 2018r. Organizatorki – panie: Cecylia Zbozień, Joanna Koza, Beata Wąchała i Teresa Gancarczyk przygotowały z tej okazji wiele atrakcji i niespodzianek, a w obchody Dnia Ziemi włączyły się wszystkie klasy. Najpierw wysłuchaliśmy krótkiej inscenizacji przygotowanej przez klasę IV podczas której dowiedzieliśmy się, jakie nasza planeta ma dla nas przepiękne dary oraz co ją zatruwa i niszczy, uczniowie zachęcali wszystkich do dbania o środowisko naturalne, zaśpiewali również piosenkę o tematyce ekologicznej. Następnie obejrzeliśmy krótki film „Wycieczka do lasu” i wysłuchaliśmy prelekcji naszego gościa z Nadleśnictwa w Starym Sączu. Uświadomił on nam jak dbać o środowisko, a tym samym o nasze lepsze i zdrowsze życie. Uczniowie postanowili uprzątnąć teren wokół szkoły oraz wyznaczone wcześniej tereny w miejscowości Maszkowice, co było niezwykle trudnym zadaniem ponieważ śmieci było bardzo dużo. Każdy otrzymał ochronne rękawiczki i plastikowe worki na śmieci. Na zakończenie uczniowie klasy VI posadzili drzewka. Dzięki tak zorganizowanej pracy w otoczeniu naszej szkoły pojawiło się dużo zieleni, która będzie na długo cieszyć nasze oczy swym pięknem.

Pięknie przygotowana akademia wprowadzająca nas w klimat Wielkanocy. Teraz to wiosna już na pewno przyjdzie! :)

Klasy 0-III pożegnały zimę i przywitały wiosnę w Teatrze Nowym w Nowym Sączu na spektaklu "Kot w butach". Było bardzo śmiesznie 😊

Dzisiaj 17.03.2018 dziewczynki w składzie Justyna Mrówka, Paulina Piksa, Daria Bielak, Kasia Wandas, Emilka Chwast, Wiktoria Tokarz, Patrycja Lacna, Martyna Groń i Iza Wójcik zajęły II miejsce 🏆 w Gminnych Igrzyskach Dzieci w Mini-Siatkówce dziewcząt. Opiekunem jest Teresa Gancarczyk. Gratulujemy 👍👍👍

W dniu 1.03.2018r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny byli gośćmi słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w Nowym Sączu. Zostali oni zaproszeni przez p. Wiesławę Borczyk - prezes stowarzyszenia w ramach współpracy, którą udało się nawiązać 2 lata temu. Na początku wystąpił Zespół Regionalny „Mali Maszkowianie”, a następnie uczniowie klasy II w scenariuszu wielkanocnym przygotowanym specjalnie z tę okazję. Widzowie byli zachwyceni występami, dzieci nagrodzone gromkimi brawami.

Ferie, ferie, a więc apel o bezpieczeństwie w wykonaniu klasy czwartej! 
Z tej okazji życzymy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom snieżnego, udanego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku przez te dwa tygodnie! :)

W dniu 30.01.2018r. klasy I-III bawiły się na balu karnawałowym w Nibylandii. Było super!

"Sąsiadki" w wykonaniu naszego kabaretu "Bobek".

29.01.2018 klasy IV i V miło spędziły czas na lodowisku w Chełmcu.

Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych w Mystkowie, gdzie nasi uczniowie zajęli III miejsce. Gratulujemy!!!

XIV Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych w Mystkowie.
20 stycznia 2018r. odbył się już po raz XIV Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych "Sądeckie Kolędowanie" w Mystkowie. Uczestniczyli w nim uczniowie z naszej szkoły w składzie: Jakub Baziak, Karol Majkrzak i Konrad Słabaszewski, którzy po eliminacjach gminnych zostali zakwalifikowani do dalszego etapu powiatowego. Przygotowani przez p. Beatę Wąchałę i Joannę Kozę zaprezentowali grupę kolędniczą "Z gwiazdą" i zajęli III miejsce w swojej kategorii wiekowej. 25 grup kolędnicze, w tym 8 dziecięcych, 8 młodzieżowych i 9 tworzonych przez dorosłych wzięło udział w przeglądzie. Występy oceniała komisja artystyczna pod przewodnictwem etnografa Magdaleny Kroh. Zauważyła ona, że przegląd jest świadectwem bogactwa tradycyjnej kultury ludowej regionu, służy podtrzymaniu zwyczajów bożonarodzeniowych i ma ogromne znaczenie edukacyjne. Prezentowane widowiska z roku na rok mają wyższy poziom merytoryczny i artystyczny, a grupy kolędnicze, reprezentujące powiat nowosądecki na ogólnopolskich konkursach zdobywają główne nagrody. Gratulujemy!!! :)

10 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Łącku odbył się już po raz 28 Gminny Przegląd Grup Kolędniczych, mający na celu zachowanie oryginalnej i tradycyjnej formy obrzędu kolędowania w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V i VI, którzy przygotowani przez panie: Beatę Wąchałę i Joannę Kozę zaprezentowali obrzęd pasterzy z gwiazdą i zajęli I miejsce. Zakwalifikowali się oni do Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych, który 20 stycznia odbędzie się w Mystkowie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragniemy przesłać Wam Kochani najserdeczniejsze życzenia. Niech
nadchodzące Święta będą dla każdego z was niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień.
Życzymy Wam, aby odbyły się w spokoju, radości wśród Rodziny, przyjaciół oraz wszystkich bliskich dla Was osób. A wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem życzymy również dużo zdrowia i
szczęścia. Niech nie opuszcza Was pomyślność i spełnią się te
najskrytsze marzenia. Magicznych Świąt!!!

Dnia 22 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy II pod kierunkiem p. Kazimiery Faron - Majkrzak i p. Heleny Sobczak przygotowali program artystyczny, który przebiegał w miłej, świątecznej i rodzinnej atmosferze. Dzieci zaprezentowały wymowną część artystyczną związaną ze zwyczajami Świąt Bożego Narodzenia. Wspólne kolędowanie, recytacje i serdeczne życzenia wprowadziły wszystkich w uroczysty przedświąteczny nastrój. Uroczystość uświetniła szkolna kapela regionalna pod opieką p. Piotra Matusiewicza. Po akademii Pan Dyrektor podziękował uczniom i organizatorom oraz złożył wszystkim serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.

Dziękujemy wszystkim, którzy w tym roku wsparli nas w zorgaznizowaniu akcji Szlachetna Paczka :)

Już po raz czwarty w naszej szkole 1 grudnia odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie Łącko „Gmina Łącko – poznajmy ją bliżej” dla uczniów klas IV – VII. W rywalizacji wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół Gminy Łącko. Organizatorami konkursu były p. B. Wąchała i p. C. Zbozień. Patronat nad konkursem objął wójt gminy – Jan Dziedzina. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o gminie, w której mieszkamy, ukazanie elementów i cech środowiska lokalnego, poznanie historii i miejsc związanych z historią gminy, poznanie tradycji poszczególnych sołectw, poznanie sylwetek ciekawych ludzi związanych z życiem gminy oraz umiejętność określenia położenia gminy na tle kraju, województwa i powiatu. Komisja konkursowa w składzie: B. Wąchała-Gawełek, Józef Strączek, B. Wąchała, po dokonaniu analizy i poprawy testów wyłoniła najlepszych uczestników. W czołówce znalazły się następujące osoby:
miejsce I –Szymon Subik ZSP Łącko
miejsce II – Agnieszka Mrówka ZSP Łącko
miejsce III – Jakub Wąchała SP Kicznia
Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Łącko - p. Jana Dziedzinę, Przewodniczącą Rady Gminy Łącko - p. Bernadettę Wąchałę - Gawełek, Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Maszkowicach, Gminny Ośrodek Kultury – p. Józefa Strączka, Zespół Świetlic Środowiskowych w Łącku, Łącki Bank Spółdzielczy, p. A. i T. Cisków, K. i A. Skutów oraz pamiątkowe dyplomy. Należy dodać, że poziom był bardzo wyrównany i zwycięzców dzieliła niewielka różnica punktów od pozostałych uczestników.
Wszystkim biorącym udział w konkursie gratulujemy ogromnej wiedzy o naszej Gminie i życzymy kolejnych sukcesów. Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok.

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji Szlachetna Paczka. Prosimy uczniów i nauczycieli o wsparcie tej inicjatywy. Została wybrana rodzina, która ma następujące potrzeby.
Pani Józefa (56 l.) samotnie wychowuje niepełnosprawnego syna Mateusza (10 l.). Rodzina mieszka w bardzo złych warunkach, w starym niewielkim domku. Szczęście rodziny zostało zachwiane w momencie śmierci głowy rodziny - męża pani Józefy. Kobieta była zmuszona zrezygnować z pracy, aby zająć się synem, który wymaga praktycznie stałej opieki i kontroli innej osoby. Od tej chwili Pani Józefa musi wyłącznie polegać na sobie. Rodzina żyje dzięki niewielkiej rencie rodzinnej oraz świadczeniom socjalnym (1264,00 zł). Po odliczeniu kosztów utrzymania i wydatków na leki na członka rodziny pozostaje 330,50 zł. Pani Józefa jest zdana wyłącznie na siebie, pomimo tego nie pooddaje się w staraniach, aby zapewnić synowi odpowiednie warunki życia. Cały czas dba o to, aby żyło im się lepiej. Kobieta jest optymistycznie nastawiona do świata i bardzo by chciała, aby jej wielkie marzenie, którym jest nowy dom, nowe mieszkanie kiedyś się spełniło. Pani Józefa wśród najpotrzebniejszych rzeczy wskazała odzież i obuwie dla syna na zimę - rodziny nie stać na zakup nowej, dzięki której zaoszczędziliby pieniądze na zakup leków. Dla rodziny ważny jest także zakup żywności - często brakuje pieniędzy na podstawowe produkty.
Potrzeby rodziny.
Żywność trwała: Herbata, Kasza, Cukier, Konserwy mięsne, Kawa, Makaron, Olej, Konserwy rybne, Ryż, Mąka, Dżem, Warzywa w puszkach.
Środki czystości: Proszek do prania, Płyn do mycia naczyń, Mydło/żel myjący, Pasta do zębów, Płyny czyszczące, Szampon
Odzież:
Mateusz
Rodzaj odzieży: zimowa
Kategoria: kurtka
Rozmiar: 154-156
Sylwetka: krępa
Obuwie:
Mateusz
Rodzaj obuwia: zimowe
Kategoria: trapery/kozaki
Rozmiar: 38/39
Wyposażenie mieszkania:
Ręczniki, Pościel
Brakujące sprzęty: Żelazko, krzesła (rodzina posiada bardzo poniszczone), stolik/ława i pufa (te, które posiada rodzina praktycznie się rozlatują).
Inne potrzeby:
Deska do prasowania, suszarka na ubrania.
Specjalne upominki:
Pani Józefa kosmetyki albo perfumy
Mateusz zabawka

Zbiórka produktów odbędzie się w dniach 27.11. – 6.12.2017r.

Bardzo prosimy o wsparcie!!!!!

11 listopada to dla każdego Polaka ważna data - symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, uczniowie Szkoły Podstawowej w Maszkowicach przedstawili wzruszającą lekcję historii. Podczas uroczystości nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych, przekazanych przez uczniów. Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucia do własnego kraju i przedstawić tragiczne losy naszej ojczyzny i trudną drogę do odzyskania wolności. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali przedstawienia. Na twarzach widzów nieprzerwanie dostrzec można było zainteresowanie treścią przygotowanego montażu słowno-muzycznego. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu najmłodsze pokolenia miały okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą, historią, a godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy i tożsamości.

W dniu 9 listopada w naszej szkole odbyła się czwarta już edycja programu Śniadanie daje moc. Uczestniczyli w niej uczniowie klas I-III. Wszystko smakowało wyśmienicie.

W piękny październikowy dzień uczniowie klasy I i II naszej szkoły udali się wraz z paniami: K. Faron-Majkrzak, B. Wąchałą, H. Sobczak do Łącka do stolarni pana Zdzisława Sobczaka. Wędrując drogą pośród pól i sadów obserwowaliśmy zmiany w przyrodzie i podglądaliśmy piękną polską, złota jesień. W drodze zatrzymaliśmy się w parku przy zajezdni autobusowej, aby omówić i zobaczyć czym jest park. Mimo, że mały i skromny dużo ciekawych rzeczy można było zobaczyć – różne gatunki drzew, krzewów i kwiatów, alejki, ławeczki, fontanny, ale najciekawszy był plac zabaw. W stolarni obserwowaliśmy proces obróbki drewna i produkcji drzwi. Stolarz zaprezentował nam maszyny i urządzenia znajdujące się w warsztacie. Mogliśmy obserwować czyszczenie, wygładzanie, frezowanie, zobaczyć co dzieje się z trocinami, kiedy włączyły się urządzenia do ich składowania. Na koniec panie zorganizowały miły pobyt na Górze Jeżowej w Amfiteatrze. Było śpiewająco, tańcząco i wesoło. Pełni wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do szkoły, a po wycieczce zrobiliśmy ekspozycję zdjęć z naszych warsztatów w stolarni.

Odwiedziliśmy pomniki i cmentarz choleryczny w Maszkowicach. Na każdym z nich nasi uczniowie zapalili znicze i w zadumie słuchali historii tych miejsc.

UWAGA!!! Nasza szkoła bierze udział w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Waszym zadaniem jest polubienie posta przygotowanego na tę okoliczność z okazji Szkolnych Dni Dziedzictwa Kulturowego. Trzeba wejść na facebook sztuka na kółkach, znaleźć Szkołę Podstawową w Maszkowicach (nr 2) i kliknąć lubię to! Liczymy na Wasze głosy.

Dnia 25.10.2017 uczniowie klas III-VII wraz z opiekunami p.Barbarą D., p.Agatą G., p.Rozalią B., p.Eweliną Ż., p.Cecylią Z., p.Teresą G.wzięli udział w wycieczce do Wieliczki. W drodze odwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Centrum Jana Pawła II "Nie lekajcie sie!" oraz Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie. W Sanktuarium ucziowie mogli zobaczyć wewnątrz marmurowego ołtarza umieszczone relikwie, zamkniętą w szklanej szkatule ampułkę z krwią papieża, pobraną podczas jednego z badań w klinice Gemelli. W jednej z kaplic widzieli płytę z grobu Jana Pawła II pochodząca z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na płycie umieszczony jest relikwiarz w formie otwartego ewangeliarza.
W Wieliczce uczniowie zwiedzali kopalnię soli. Podziwiali podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Przeszli blisko 3 kilometry krętych korytarzy, pokonali 800 schodów i zeszli na głębokość 135 metrów pod ziemię. Największą i najpiękniejszą podziemną atrakcja byla kaplica św. Kingi gdzie znajdują się relikwie św. Kingi. Kaplica znajduje się 101 metrów pod ziemią i jest jedna z największych kaplic.
Wycieczka ta pozostanie na długo w pamięci uczestników.

Dnia 28.10.2017 (SOBOTA) – GODZ. 9.00 odbyły się gminne zawody w unihokeju dziewcząt i chłopców klas IV-VI, na Hali Widowiskowo-Sportowej w Łacku. Nasz drużyna pod opieką Pani Teresy Gancarczyk w składzie Paulina P., Justyna M., Katarzyna W., Emilia Ch., Martyna G., Patrycja Ł., Wiktoria T. Zdobyły II m🏆. Gratulujemy !!!

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, to święto które zostało ustanowione w 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego, do 2007 roku święto było obchodzone corocznie w czwarty poniedziałek października a od roku 2008 przedłużono je na cały miesiąc. Dzieciństwo często kojarzy się nam z książkami czytanymi przez rodziców lub dziadków, a potem czytanymi samodzielnie. Dlatego też, w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zorganizowaliśmy w naszej szkole atrakcje związane z obchodami tego wydarzenia. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek szkolnych w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek odbył się pod hasłem „Książka nas łączy”. Z tej okazji nasza biblioteka już po raz trzeci przygotowała liczne wydarzenie promujące czytelnictwo i działalność biblioteki. Przybyli do nas zaproszeni goście, aby wspólnie uczcić to święto. Zaszczycili nas swoją obecnością: wójt gminy Łącko – Jan Dziedzina, przewodnicząca rady gminy Łącko – Bernadetta Wąchała – Gawełek i Katarzyna Gromala – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Łącku, którzy wspólnie z uczennicami klasy II Aleksandrą Lasyk i Emilią Skut czytali dzieciom książki. Trzeba również przypomnieć, że w naszej bibliotece do końca miesiąca można obejrzeć wystawę starych wolumenów, która u starszego pokolenia wyzwala wspomnienia z lat szkolnych i wziąć udział w konkursie plastycznym pt. „Mój ulubiony bohater książkowy”. Trwają także wybory na „książkę roku”. Można również poszerzyć ilość książek w bibliotece i podarować jakąś ciekawą publikację od siebie. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do korzystania z naszego księgozbioru.

Dnia 18.10.2017 drużyna dziewczynek w składzie Paulina Piksa, Justyna Mrówka, Katarzyna Wandas, Izabela Wójcik, Emilia Chwast, Patrycja Łacna, Martyna Groń, Daria Bielak wzięły udział w miedzygminnej halowe piłce ⚽ nożnej dziewcząt na hali sportowej w Rytrze gdzie zajęły II miejsce 🏆. Opiekunem drużyny jest Teresa Gancarczyk. Gratulujemy !!!

19 października uczniowie klasy V wraz z opiekunami p. Cecylią Zbozień i p. Joanną Kozą, wyruszyli na wycieczkę z "Książką w plecaku" na Szczereż, promując przez to czytelnictwo. Uczniowie mieli okazję podziwiać piękno naszej przyrody, zwłaszcza teraz jesienią, kiedy liście drzew przybierają różnobarwne kolory. Podczas wędrówki był czas na odpoczynek, jak również na lekturę. Na miejscu naszego celu u państwa Sopatów czekał na nas rozpalony grill i kort do tenisa ziemnego, gdzie uczniowie spędzili bardzo miło czas. Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy i musieliśmy wracać do szkoły.

Dnia 17.10.2017 drużyna dziewczynek w składzie Paulina Piksa, Justyna Mrówka, Katarzyna Wandas, Izabela Wójcik, Emilia Chwast, Patrycja Łacna, Martyna Groń, Daria Bielak wzięły udział w gminnej halowej piłce nożnej dziewcząt na hali sportowej w Łącku. W finale pokonały szkołę podstawową z Jazowska 1:0 i tym samym zdobyły I miejsce w rozgrywkach. Opiekunem drużyny jest Teresa Gancarczyk. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dnia 12 października 2017 uczniowie kl V wraz z nauczycielką Teresą Gancarczyk wzieli udział w XVIII zlocie turystyczno-krajoznawczym "Młodzież z Chrystusem w III Tysiącleciu ". Organizatorem była Szkoła Podstawowa w Kadczy. Miejscem tegorocznego zlotu był Czarny Potok. Uczniowie naszej szkoły pieszo pokonali trasę od szkoły podstawowej w Maszkowicach do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku. Po przybyciu na miejsce i krótkim odpoczynku uczestniczyliśmy w różańcu po którym był posiłek a następnie wspólna zabawa m.in. śpiewanie piosenek turystycznych, prezentacja skeczy.

Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Ten wyjątkowy dzień dla polskiej edukacji ustanowiono 27 kwietnia 1972r. na mocy ustawy: Karta praw i obowiązków nauczyciela pod nazwą DZIEŃ NAUCZYCIELA, następnie w 1982r. zmieniono na DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ. W ramach jego obchodów uczniowie dziękują nauczycielom, wychowawcom szkolnym oraz przedszkolnym, a także pracownikom zatrudnionym w jednostkach oświatowych za ich trud i zaangażowanie we wkładany w ich edukację trud i cierpliwość. W naszej szkole, choć kilka dni później, święto obchodziliśmy bardzo uroczyście. 16 października uczniowie klasy III wraz z nauczycielkami p. Agatą Gromalą i p. Eweliną Żyłą przygotowali uroczysty apel z tej okazji. Przedstawili również krótką humorystyczną inscenizację, a następnie wręczyli kwiaty nauczycielom i zaproszonym gościom. Życzenia w imieniu rodziców przekazała przewodnicząca Rady Rodziców pani Maria Cabała. Pan Dyrektor podziękował nauczycielom za trud i zaangażowanie wkładane każdego dnia w edukację i wychowanie młodego pokolenia oraz wręczył nagrody i dyplomy uznania wyróżniającym się w pracy pedagogom. W tym roku Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali: p. Barbara Drabik, p. Barbara Wąchała, p. Joanna Koza, p. Beata Wąchała, p. Marian Pustułka. Wszystkim nauczycielom i pracownikom z okazji ich święta życzymy dalszych sukcesów, wytrwałości i satysfakcji z pracy.

Hasło tegorocznej akcji brzmiało: „Nie ma śmieci – są surowce”. W naszej szkole z drobnym opóźnieniem odbyła się akcja „Sprzątania świata”. Tegoroczna edycja kampanii rozpoczęła się krótkim apelem, w którym wzięły udział dzieci klas 0-VII, po czym wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli na „wielkie sprzątanie”. Uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Uczniowie sprzątali tereny wokół szkoły oraz wyznaczone wcześniej tereny w miejscowości Maszkowice. Zakończeniem akcji obchodów „Sprzątania świata” w szkole, były rozgrywki sportowe na boisku, którym towarzyszył ogrom emocji i kibicowania. Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej przestrzeni. W tych dniach w wielu miastach w Polsce i na świecie ludzie zbierają się w parkach, lasach itp. organizując zbiórkę odpadów wyrzucanych przez resztę społeczeństwa. Najczęściej w zbiórce biorą udział dzieci ze szkół, ale coraz częściej przyłączają się do akcji także inne środowiska. Data sprzątania świata została wyznaczona na końcówkę września, gdyż zauważono ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym. Niestety wielu turystów nie szanuje miejsc w których spędzają swój urlop. Jest to też swojego rodzaju przygotowanie podłoża na zimę, tak żeby śnieg nie przykrywał śmieci. Sprzątanie świata ma też na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, głównie wśród dzieci i młodzieży. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych śmieci przyczynia się do zanieczyszczania naszej planety.

W dniach 2 - 6 października 2017 w kinie SOKÓŁ trwa 7 Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KinoJazda. W trakcie jego trwania uczestnicy mają wyjątkową okazję na spotkanie z dobrym kinem, starannie dobranym i dopasowanym do możliwości młodych widzów. W ramach imprezy zaprezentowane zostaną atrakcyjne i wartościowe filmy wybrane z uwagi na wysoki poziom artystyczny i edukacyjny charakter. Tematem przewodnim tegorocznej edycji KinoJazdy jest Pan Kleks i jego magiczna Akademia. Każdy dzień festiwalu jest dla jego uczestników niezwykłą przygodą, pełną fascynujących przeżyć i niezapomnianych wrażeń. Uczniowie naszej szkoły w dniu 5 października mieli okazję obejrzeć film pt. „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii p. Mariusza Paleja, w którym zagrali sami znani aktorzy m.in. Ewa Błaszczyk, Michał Żebrowski. Film opowiadał o tym, co się dzieje, gdy zamykamy oczy i zasypiamy... Magiczne drzwi prowadzą do świata we śnie. Tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać. Po jego obejrzeniu mieliśmy możliwość spotkania z reżyserem, w którym nasi uczniowie aktywnie brali udział: zadawali mnóstwo pytań dotyczących filmu, jak również pracy reżysera . Następnym punktem festiwalu były warsztaty robotyki: Akademia Wynalazców, w ramach których dzieci miały okazję zetknąć się ze światem robotów kojarzącym się głównie z filmami fantastycznymi, jak choćby postać Wielkiego Elektronika w filmie „Pan Kleks w kosmosie” czy stworzona przez Golarza Filipa lalka – Alojzego w Akademii Pana Kleksa. Zajęcia rozpoczęliśmy od wysłuchania wykładu multimedialnego dotyczącego historii robotów i ich zastosowania w różnych dziedzinach naszego życia. Uczestniczyliśmy w pokazie robota NAO, który mówił m. in. w językach angielskim i polskim, chodził i reagował na otoczenie, wykonywał polecenia, pozwalał na szeroką interakcję z człowiekiem. Podczas warsztatów mogliśmy przekonać się, że nauka przedmiotów ścisłych nie musi być nudna i trudna, a wiedza zdobyta podczas zabawy jest najlepiej przyswajalna.

29 września Nowy Sącz stał się miastem naukowców. Naukowe szaleństwo zorganizowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, w którym wzięliśmy udział. Małopolska Noc Naukowców to okazja zaszczepienia w młodych umysłach pasji tworzenia i zmieniania świata. Nauka przez zabawę daje możliwość lepszego poznania otoczenia oraz odkrycia tajemnic codziennej pracy naukowców, którzy z roku na rok starają się, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne. To już jedenasta odsłona uczelnianego przedsięwzięcia, które na przestrzeni lat trwale wpisało się w kalendarz popularnonaukowych imprez. Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale także do wszystkich fascynatów nauki. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie, bo przecież „nauka buduje świat i ułatwia życie”. Doświadczamy tego osobiście każdego dnia. Dla chętnych, jak co roku, przygotowany był program obfitujący w moc atrakcji m.in. liczne wykłady, prezentacje, warsztaty, konkursy i zajęcia sportowe. Nasi uczniowie wzięli udział również w konkursie organizowanym przez PWSZ pn. „Wyzwanie spadającego jajka”. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać konstrukcję umożliwiającą ochronienie jajka przed rozbiciem w trakcie upadku z I piętra. Prace miały być wykonane przez uczniów samodzielnie i z dowolnych materiałów. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, gratulujemy pomysłowości!!!

4 września 2017 roku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny. Na inauguracji nowego roku szkolnego 2017/2018 oprócz uczniów klas 0-VII, grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły obecni byli również rodzice i najbliżsi, którzy przybyli na tę uroczystość. Ceremonię rozpoczęto od odśpiewaniu hymnu państwowego i krótkiego apelu. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły – Antoni Łazarz, który powitał wszystkich serdecznie. Szczególne słowa zostały skierowane do dzieci klas najmłodszych czyli oddziałów „0” i klas I oraz ich rodziców.
Życzymy wielu sukcesów oraz moc radości ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Nauczycielom satysfakcji z pracy, a rodzicom zadowolenia z sukcesów ich pociech.

Wakacje dobiegły końca. Informujemy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 4 września o godz. 8.00 w naszej szkole. Busy będą o 7.30 zabierać dzieci z przystanków. O godz. 10.00 msza św. w kościele w Łącku.
Do zobaczenia!!!