Deklaracja dostępności

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest 5 listopada, w tym dniu swoje święto obchodzą przyjaciele wszystkich dzieci, bohaterowie bajek i baśni. Data ta nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.

W naszej szkole 8 listopada biblioteka szkolna wspólnie z dziećmi z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b włączyła się w obchody tego święta poprzez bajkowe spotkanie. Rozpoczęliśmy je od zabaw ruchowych - „Kto został zaczarowany” i „Uwaga wilk”. Później przeszliśmy do zabawy zwanej „Pomagamy Kopciuszkowi” polegającej na rozdzielaniu fasoli i makaronu na czas. Ta konkurencja sprawiła dzieciom wiele radości, mogły wykazać się sprytem i szybkością w wykonywaniu zadania.  Dzięki kolejnej zabawie o nazwie Czarodziejski Kuferek” - polegającej na ukazaniu rekwizytu związanego z daną bajką, przedszkolaki miały możliwość wykazania się znajomością bajek tych znanych i mniej znanych. Kolejnym punktem spotkania było układanie postaci Smerfetki i Papy Smerfa od największej do najmniejszej i odwrotnie. Ostatnia zabawa rozwijająca szybkość i refleks - „Zatrute jabłko” polegała na przekazywaniu przez dzieci „zatrutego jabłka” z rąk do rąk podczas trwania muzyki. Na przerwę w muzyce dziecko, które zostało z jabłkiem „zapadało w sen” – odpadało z gry. Konkurencja ta sprawiła dzieciom największą radość.

Przedszkolaki wykazały się bardzo dobrą znajomością bajek i świetnie radziły sobie z zadaniami. Były aktywne podczas zajęć, otwarte na nowe zabawy i bardzo wesołe. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć i bogacą słownictwo. Dlatego warto czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania.