Facebook

Pogoda

Święto Odzyskania Niepodległości.

Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
Żółtych liści szelestem.. I znów nas odszukał
Nas zapatrzonych w przeszłość…
11 listopada to data, która w świadomości Polaków zajmuje niezwykłe miejsce – to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli, nasz kraj znów pojawił się na mapach Europy i świata. Polacy ponownie mogli cieszyć się z odzyskania własnego domu – Polski- która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
Zgodnie z coroczną tradycją także uczniowie Szkoły Podstawowej w Maszkowicach przygotowali program artystyczny, który przybliżył tragiczne, ale także bohaterskie karty naszych dziejów. Kolejną lekcję historii- lekcję poświęcenia, oddania, złożenia swego życia na ołtarzu ojczyzny, tym razem zaprezentowali w niezwykłym miejscu, miejscu szczególnie bliskim sercu każdego członka społeczności lokalnej – na Górze Zyndrama.
Uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości społeczność szkolna zainaugurowała odśpiewaniem hymnu narodowego. Z kolei tym, którzy skrzyżowali miecze pod Grunwaldem, tym, którzy szli z Krakowa z Kościuszką, tym, którzy jęczeli pod pruskim butem i umęczeni ginęli w śniegach Sybiru uczniowie poświęcili dalszą część programu artystycznego.
„Narodzie, niegdyś wielki, dziś w smutnej kolei,
Wyzuty z siły, bogactw, sławy i nadziei.
Narodzie! Czas nie ufać w zaręczenia,
W tobie samym jest zakład zguby lub zbawienia!
Nie dbaj o to, żeś w ciężkie kajdany się dostał,
Gdzie lud rzekł: >>Chcę być wolnym<< – zawsze wolnym został.”
Polacy nigdy nie chcieli pogodzić się z utratą niepodległości. Wielokrotnie podejmowali wysiłki, by odzyskać upragnioną wolność. Walczyli u boku Napoleona, krwawili w zrywach niepodległościowych, ginęli w obcych armiach z wiarą, że zmagania te przyniosą Polsce niepodległość.
O, Panie , któryś jest na niebie,
Wyciągnij sprawiedliwą dłoń !
Wołamy z cudzych stron do Ciebie
O polski dach i polską broń.
O, Boże, skrusz ten miecz,
Co siekł nasz kraj,
Do wolnej Polski nam
Powrócić daj !
I oto sen się spełnił – w listopadzie 1918r. powstało niepodległe Państwo Polskie, a Rada Regencyjna powierzyła władzę Józefowi Piłsudskiemu.
Wstań, Polsko moja!
Strząśnij proch!
Żałosne marzeń ucisz łkania!
Za Tobą zimny smutków loch –
Przed Tobą świty zmartwychwstania!...
Z anielskich skrzydeł strząśnij proch!
Polacy, zrzucając okowy zaborców, po raz kolejny udowodnili, że są jednym z najbardziej niezłomnych i najbardziej dumnych narodów świata.
Lekcję historii, odmalowaną słowami zaczerpniętymi z poezji i prozy polskiej, uzupełnił Dyrektor Szkoły – Antoni Łazarz. Przybliżył wydarzenia, które rozgrywały się na ziemiach ówczesnej Galicji i miały wpływ na dalsze losy I wojny światowej. I Brygada Legionów Polskich, działając podczas „kampanii podhalańskiej”, brała udział w natarciu na Nowy Sącz. Opowiadając o bitwach stoczonych pod Limanową, Pisarzową, Marcinkowicami czy Gorlicami, nie zapomniał o Maszkowicach. To tutaj, pod koniec 1914r., Kozacy niszczyli nie tylko dokumenty szkolne, ale także nowo wybudowaną szkołę (z 1910r.). Do Kozaków strzelali wówczas legioniści Piłsudskiego, toteż ci wyruszyli w stronę Limanowej...
Niespodzianką, a jednocześnie wyjątkową atrakcją dla społeczności szkolnej, był konkurs, który na podsumowanie uroczystości przygotowała Pani Teresa Matusiewicz – Łazarz. Uczniowie poszczególnych kategorii wiekowych mogli wykazać się swą wiedzą z zakresu historii dotyczącej zarówno tej „Dużej” , jak i tej najbliższej – „Małej Ojczyzny”.
Akademia ta to nie tylko obchody kolejnej rocznicy wyzwolenia naszej ojczyzny spod jarzma agresorów. To przede wszystkim pamięć o tych, którzy ofiarnie walczyli o jej wolność, to kształtowanie postawy szacunku dla ludzi i symboli narodowych, to wzbudzanie przywiązania do tradycji, a także inspirowanie do refleksji nad przeszłością narodu polskiego oraz podejmowania odpowiedzialności za jego przyszłość.
Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.